Zavařil Trumpovi, nyní bývalý stratég Bílého domu překvapivě končí v čele webu Breitbart News | info.cz

Články odjinud

Zavařil Trumpovi, nyní bývalý stratég Bílého domu překvapivě končí v čele webu Breitbart News

Bývalý hlavní stratég Bílého domu a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon rezignoval na post výkonného předsedy ultrakonzervativního zpravodajského portálu Breitbart News, kam se vrátil v polovině srpna 2017 poté, co skončilo jeho několikaměsíční angažmá v Bílém domě. Bannon na sebe v posledních dnech upozornil kontroverzními výroky o administrativě prezidenta Trumpa, které vyšly v knize novináře Michaela Wolffa Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu). List The New York Times uvádí, že za jeho odchodem stojí vlivná mecenáška republikánů a spolumajitelka serveru Rebekah Mercerová, která mu v roce 2015 finančně pomáhala s knihou kritickou k Billu a Hillary Clintonovým.

Breitbart News o Bannonově odchodu informoval na svých webových stránkách bez bližší podrobnosti. Sám Bannon se omezil na stručné vyjádření, v němž vyzdvihl práci webu, z něhož se dle jeho názoru stal „během krátké doby zpravodajský server světové úrovně“. 

Bannonův konec přichází týden poté, co způsobil velký poprask, když vyšlo najevo, že novináři Michaelu Wolffovi řekl řadu kontroverzních skutečností o administrativě a blízkém okolí prezidenta Donalda Trumpa. Bannon například ostře zkritizoval počínání Trumpových poradců ohledně schůzky se skupinou Rusů v New Yorku předloni v červnu. „I kdybyste si mysleli, že to není vlastizrádné nebo nevlastenecké nebo špatné, a já si náhodou myslím, že všechny ty přívlastky sedí, měli okamžitě zavolat FBI,“ citoval Bannona z nové knihy The Guardian. (O dalších kontroverzních výrocích Steva Bannona jsme psali ZDE).

Kontroverzní výroky vzbudily velkou pozornost, sám Donald Trump je zhusta zkritizoval. „Steve Bannon nemá naprosto nic dočinění se mnou a mým prezidentstvím. Když dostal padáka, nepřišel jen o práci, ale i o rozum,“ uvedl Trump v prohlášení. „Nyní, když hraje sám za sebe, Steve zjišťuje, že vítězit není tak snadné, jak se to v mém případě zdá. Steve měl jen pramalý přínos pro naše historické vítězství,“ dodal.

Steve Bannon patřil mezi nejkontroverznější poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za jeho angažmá byl prezident ostře kritizován napříč americkou politickou scénou. V Bílém domě působil Bannon mezi lednem a srpnem 2017. Odešel po sporech s dalšími spolupracovníky prezidenta Trumpa. Znovu se ujal funkce výkonného předsedy ultrakonzervativního zpravodajského portálu Breitbart News, který zastával od roku 2012. Web je znám výrazně nacionalistickou rétorikou. Angažuje se také v politice, kde podporuje ultrakonzervativní představitele, jakým je například neúspěšný kandidát do Senátu za stát Alabama Roy Moore. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud