Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zavařil Trumpovi, nyní bývalý stratég Bílého domu překvapivě končí v čele webu Breitbart News

Zavařil Trumpovi, nyní bývalý stratég Bílého domu překvapivě končí v čele webu Breitbart News

Bývalý hlavní stratég Bílého domu a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon rezignoval na post výkonného předsedy ultrakonzervativního zpravodajského portálu Breitbart News, kam se vrátil v polovině srpna 2017 poté, co skončilo jeho několikaměsíční angažmá v Bílém domě. Bannon na sebe v posledních dnech upozornil kontroverzními výroky o administrativě prezidenta Trumpa, které vyšly v knize novináře Michaela Wolffa Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu). List The New York Times uvádí, že za jeho odchodem stojí vlivná mecenáška republikánů a spolumajitelka serveru Rebekah Mercerová, která mu v roce 2015 finančně pomáhala s knihou kritickou k Billu a Hillary Clintonovým.

Breitbart News o Bannonově odchodu informoval na svých webových stránkách bez bližší podrobnosti. Sám Bannon se omezil na stručné vyjádření, v němž vyzdvihl práci webu, z něhož se dle jeho názoru stal „během krátké doby zpravodajský server světové úrovně“. 

Bannonův konec přichází týden poté, co způsobil velký poprask, když vyšlo najevo, že novináři Michaelu Wolffovi řekl řadu kontroverzních skutečností o administrativě a blízkém okolí prezidenta Donalda Trumpa. Bannon například ostře zkritizoval počínání Trumpových poradců ohledně schůzky se skupinou Rusů v New Yorku předloni v červnu. „I kdybyste si mysleli, že to není vlastizrádné nebo nevlastenecké nebo špatné, a já si náhodou myslím, že všechny ty přívlastky sedí, měli okamžitě zavolat FBI,“ citoval Bannona z nové knihy The Guardian. (O dalších kontroverzních výrocích Steva Bannona jsme psali ZDE).

Kontroverzní výroky vzbudily velkou pozornost, sám Donald Trump je zhusta zkritizoval. „Steve Bannon nemá naprosto nic dočinění se mnou a mým prezidentstvím. Když dostal padáka, nepřišel jen o práci, ale i o rozum,“ uvedl Trump v prohlášení. „Nyní, když hraje sám za sebe, Steve zjišťuje, že vítězit není tak snadné, jak se to v mém případě zdá. Steve měl jen pramalý přínos pro naše historické vítězství,“ dodal.

Steve Bannon patřil mezi nejkontroverznější poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za jeho angažmá byl prezident ostře kritizován napříč americkou politickou scénou. V Bílém domě působil Bannon mezi lednem a srpnem 2017. Odešel po sporech s dalšími spolupracovníky prezidenta Trumpa. Znovu se ujal funkce výkonného předsedy ultrakonzervativního zpravodajského portálu Breitbart News, který zastával od roku 2012. Web je znám výrazně nacionalistickou rétorikou. Angažuje se také v politice, kde podporuje ultrakonzervativní představitele, jakým je například neúspěšný kandidát do Senátu za stát Alabama Roy Moore. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1