Zavřela Zemanovi dveře do Bílého domu náklonnost ke Kremlu? „Ruský agent“ Kurz se s Trumpem setká | info.cz

Články odjinud

Zavřela Zemanovi dveře do Bílého domu náklonnost ke Kremlu? „Ruský agent“ Kurz se s Trumpem setká

Zatímco český prezident Miloš Zeman už podle svých slov vzdal plánovanou schůzku se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, „cti“ setkat se oficiálně s prezidentem USA se dostalo rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi. Pozvání do Bílého domu nezabránil ani fakt, že Kurz bývá médii i politiky kritizován za přílišnou vstřícnost k Rusku. 

Miloš Zeman, který se před americkými prezidentskými volbami netajil sympatiemi k Donaldu Trumpovi a jako jeden z mála předpověděl jeho vítězství, přitom právě svým vztahem k Rusku zdůvodňuje, proč zatím přes veškeré proklamace americké strany nedostal pozvánku na oficiální návštěvu Bílého domu. „Americký velvyslanec King nedávno na setkání se studenty právnické fakulty prohlásil, že tato schůzka je nepravděpodobná z toho důvodu, že Trump je obviňován z toho, že je ruský agent. A já jsem také obviňován z toho, že jsem ruský agent. No, a kdyby se setkali dva ruští agenti, nebylo by to úplně ono,“ řekl Zeman v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Dalšími důvody neochoty americké strany k oficiálnímu pozvání do Bílého domu mohou podle něj spočívat v jeho podpoře čínské společnosti Huawei nebo také v tom, že byl proti vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. „Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním,“ dodal Zeman.

S Trumpem se nicméně 20. února setká rakouský kancléř Sebastian Kurz, který paradoxně čelí stejnému obvinění z „nadbíhání“ Rusku a Vladimiru Putinovi jako Zeman. Rakousko se pod Kurzovou vládou například jako jedna z mála evropských zemí nepřipojilo k vykázání ruských diplomatů kvůli podezření z podílu Ruska na otravě agenta Skripala ve Velké Británii. Kurz se společně s Putinem zúčastnil loni v létě v Rakousku také svatby rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové, kterou za „tanec s ruským prezidentem“ kritizovala řada politických špiček EU.

Sám ruský prezident navštívil oficiálně Vídeň v posledních čtyřech letech dvakrát, Kurze při jedné z návštěv označil za svého osobního přítele. Rakouský kancléř se zase několikrát vyslovil pro zrušení diplomatických sankcí vůči Rusku, které podobně jako Zeman nepovažuje za smysluplné. „Rakouská konzervativně-populistická vláda, je ve skutečnosti mnohem více proruská než jakýkoliv předchozí rakouský kabinet,“ napsal po poslední Putinově návštěvě Vídně německý deník Handelsblatt.

Proč tedy „ruský agent“ Kurz jede na schůzku s Trumpem, zatímco dalšímu, prorusky orientovanému politikovi Miloši Zemanovi zůstávají dveře do Bílého domu zavřené? Ve prospěch Miloše Zemana by přitom mohl teoreticky svědčit i fakt, že Trumpovi fandil už před volbami, osobně se zná s jeho první ženou, rodilou Češkou Ivanou a Trump sám navštívil Česko už za socialismu. Jenže pozvánku místo českého prezidenta dostal nakonec rakouský kancléř.

„Trump se schází s Kurzem, protože lidé v jeho okolí mu řekli, že se s ním má setkat. On sám se v politickém světě nevyzná,“ řekl v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA autor kritického životopisu Donalda Trumpa David Cay Johnston. Současná rakouská vláda podle něj razí politiku, která je velmi blízká americkým pravicovým radikálům a „bílým rasistům“, které prý mimo jiné představuje Trumpův poradce Stephen Miller. „Tito lidé mají jasnou agendu, v jejímž rámci považují za své spojence taková uskupení, jakými jsou rakouská vládní strana Svobodných nebo maďarská vládní strana  Fidesz. Zástupce vlád s účastí těchto stran vidí v Bílém domě mnohem raději než politiky ze zemí s liberálními vládami,“ řekl Johnston. Kurz navštíví Bílý dům jako první rakouský kancléř po 13 letech.

Kurz jako miláček mocných

Dvaatřicetiletý rakouský kancléř Sebastian Kurz je nejen nejmladším ministerským předsedou na světě, ale zároveň premiérem s velkými ambicemi v mezinárodní politice. Podle mnoha politologů a komentátorů se Kurz od počátku v premiérské funkci snaží získat pověst důležitého diplomata, schopného být prostředníkem v jednání světových mocností. A nutno dodat, že při pohledu na kalendář Kurzových zahraničních cest, se mu to zatím, alespoň z hlediska vlastní propagace, opravdu daří.

Jako premiér malé země s 8,5 miliony obyvateli se už čtyřikrát oficiálně sekal s Vladimírem Putinem, příští středu na něj v Bílém domě čeká Donald Trump, loni byl v Paříži hostem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stejně jako ho už dvakrát osobně přivítala v Berlíně německá kancléřka Merkelová. I když Kurz sedí v premiérském křesle pouze rok a dva měsíce, stačil absolvovat celkem 38 zahraničních cest, další tři ho přitom čekají v nejbližších dnech.

Nejprve navštíví Soul a Tokio, poté Bílý dům ve Washingtonu. Až se z USA vrátí, dlouho se ale doma neohřeje. Za tři dny totiž odlétá do Káhiry na důležité setkání zástupců Ligy arabských států se zástupci Evropské unie. Mimo jiné tam hodlá hovořit na své oblíbené téma, tedy o plánu zřízení sběrných táborů pro migranty v severní Africe. A i když není vůbec jisté, nakolik bude jako diplomat a proklamovaný prostředník důležitých jednání opravdu úspěšný, jedna věc je jistá už dnes. Obrázky mladého, charismatického premiéra, který si jako kancléř malé středoevropské zemičky, potřásá rukou se světovými lídry, znovu obletí svět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud