Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní

Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní

Devítidenní drama z Thajska možná bude mít šťastný konec. Záchranářům se podařilo lokalizovat skupinu 12 malých fotbalistů, které předminulou sobotu spolu s trenérem uvěznila voda v jeskynním komplexu na severu země. Guvernér oblasti uvedl, že skupina byla nalezena při životě, děti jsou ale údajně příliš zesláblé a nemůžou se pohybovat. Na akci se podílejí potápěči thajské armády i zahraniční záchranáři se psy, drony a roboty.

Guvernér oblasti uvedl, že „všech třináct bylo nalezeno při životě“. Bude o ně postaráno, dokud záchranáři nezajistí jejich přesun na povrch. Bližší podrobnosti a stav jednotlivých chlapců zatím známé nejsou. CNN uvedla, že chlapci nemají síly na pohyb. Operace tak dospěla do pomyslné poloviny - dostat chlapce bezpečně ven je totiž stále výzva.

Záchrana fotbalistů je i po více než týdnu závod s časem. Voda v deset kilometrů dlouhém jeskynním komplexu kvůli dešťům setrvale stoupala navzdory odčerpávání a přístup nadále komplikuje bahno. Průlom v pátrání umožnila až změna počasí, díky které hladina částečně klesla. Záchranáři ale spolu s tím zjistili, že se skupina uchýlila před živly hlouběji do jeskyně, než předpokládali.

Za chlapci a trenérem vyrazili doktoři a zdravotní sestry, kteří prověří jejich zdravotní stav, informoval guvernér. "Pokud lékaři řeknou, že fyzicky zvládnou přesun, dostaneme je z jeskyně," dodal. Zatím není jasné, zda je někdo ze skupiny raněný, anebo potřebuje lékařskou pomoc, napsala agentura Reuters.

Záchranáři zatím nerozhodli, zda počkají, než opadne voda, anebo chlapce naučí používat potápěčské vybavení, aby mohli z jeskyně vyplavat. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář na místě, má za to, že bezpečnější by bylo k hochům dopravovat zásoby a počkat na opadnutí vody, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní "je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací".

Záchranáři v uplynulých dnech opakovaně prováděli nebezpečné několikahodinové ponory v kalné vodě a téměř nulové viditelnosti. Policisté zároveň shazovali šachtou vyhloubenou v úbočí hory balíčky s jídlem, vodou nebo mobilními telefony. Dosud ale netušili, zda je pohřešovaní vůbec kdy měli šanci najít.

Chlapcům je mezi 11 a 16 roky a do jeskyně si s 25letým trenérem vyšli na výlet. Před vstupem do hlavní síně jeskynního komplexu Tcham Luang je přitom varování, že při deštích hrozí zaplavení. Návštěvníci se obvykle mohou vydat jen prvních 800 metrů do jeskyně, která se v dalších částech mění ve spletité bludiště.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744