Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní | info.cz

Články odjinud

Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní

Devítidenní drama z Thajska možná bude mít šťastný konec. Záchranářům se podařilo lokalizovat skupinu 12 malých fotbalistů, které předminulou sobotu spolu s trenérem uvěznila voda v jeskynním komplexu na severu země. Guvernér oblasti uvedl, že skupina byla nalezena při životě, děti jsou ale údajně příliš zesláblé a nemůžou se pohybovat. Na akci se podílejí potápěči thajské armády i zahraniční záchranáři se psy, drony a roboty.

Guvernér oblasti uvedl, že „všech třináct bylo nalezeno při životě“. Bude o ně postaráno, dokud záchranáři nezajistí jejich přesun na povrch. Bližší podrobnosti a stav jednotlivých chlapců zatím známé nejsou. CNN uvedla, že chlapci nemají síly na pohyb. Operace tak dospěla do pomyslné poloviny - dostat chlapce bezpečně ven je totiž stále výzva.

Záchrana fotbalistů je i po více než týdnu závod s časem. Voda v deset kilometrů dlouhém jeskynním komplexu kvůli dešťům setrvale stoupala navzdory odčerpávání a přístup nadále komplikuje bahno. Průlom v pátrání umožnila až změna počasí, díky které hladina částečně klesla. Záchranáři ale spolu s tím zjistili, že se skupina uchýlila před živly hlouběji do jeskyně, než předpokládali.

Za chlapci a trenérem vyrazili doktoři a zdravotní sestry, kteří prověří jejich zdravotní stav, informoval guvernér. "Pokud lékaři řeknou, že fyzicky zvládnou přesun, dostaneme je z jeskyně," dodal. Zatím není jasné, zda je někdo ze skupiny raněný, anebo potřebuje lékařskou pomoc, napsala agentura Reuters.

Záchranáři zatím nerozhodli, zda počkají, než opadne voda, anebo chlapce naučí používat potápěčské vybavení, aby mohli z jeskyně vyplavat. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář na místě, má za to, že bezpečnější by bylo k hochům dopravovat zásoby a počkat na opadnutí vody, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní "je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací".

Záchranáři v uplynulých dnech opakovaně prováděli nebezpečné několikahodinové ponory v kalné vodě a téměř nulové viditelnosti. Policisté zároveň shazovali šachtou vyhloubenou v úbočí hory balíčky s jídlem, vodou nebo mobilními telefony. Dosud ale netušili, zda je pohřešovaní vůbec kdy měli šanci najít.

Chlapcům je mezi 11 a 16 roky a do jeskyně si s 25letým trenérem vyšli na výlet. Před vstupem do hlavní síně jeskynního komplexu Tcham Luang je přitom varování, že při deštích hrozí zaplavení. Návštěvníci se obvykle mohou vydat jen prvních 800 metrů do jeskyně, která se v dalších částech mění ve spletité bludiště.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud