Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní

Zázrak: 12 chlapců, které voda uvěznila v jeskyni v Thajsku, našli živé. V temnotě strávili už 9 dní

Devítidenní drama z Thajska možná bude mít šťastný konec. Záchranářům se podařilo lokalizovat skupinu 12 malých fotbalistů, které předminulou sobotu spolu s trenérem uvěznila voda v jeskynním komplexu na severu země. Guvernér oblasti uvedl, že skupina byla nalezena při životě, děti jsou ale údajně příliš zesláblé a nemůžou se pohybovat. Na akci se podílejí potápěči thajské armády i zahraniční záchranáři se psy, drony a roboty.

Guvernér oblasti uvedl, že „všech třináct bylo nalezeno při životě“. Bude o ně postaráno, dokud záchranáři nezajistí jejich přesun na povrch. Bližší podrobnosti a stav jednotlivých chlapců zatím známé nejsou. CNN uvedla, že chlapci nemají síly na pohyb. Operace tak dospěla do pomyslné poloviny - dostat chlapce bezpečně ven je totiž stále výzva.

Záchrana fotbalistů je i po více než týdnu závod s časem. Voda v deset kilometrů dlouhém jeskynním komplexu kvůli dešťům setrvale stoupala navzdory odčerpávání a přístup nadále komplikuje bahno. Průlom v pátrání umožnila až změna počasí, díky které hladina částečně klesla. Záchranáři ale spolu s tím zjistili, že se skupina uchýlila před živly hlouběji do jeskyně, než předpokládali.

Za chlapci a trenérem vyrazili doktoři a zdravotní sestry, kteří prověří jejich zdravotní stav, informoval guvernér. "Pokud lékaři řeknou, že fyzicky zvládnou přesun, dostaneme je z jeskyně," dodal. Zatím není jasné, zda je někdo ze skupiny raněný, anebo potřebuje lékařskou pomoc, napsala agentura Reuters.

Záchranáři zatím nerozhodli, zda počkají, než opadne voda, anebo chlapce naučí používat potápěčské vybavení, aby mohli z jeskyně vyplavat. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář na místě, má za to, že bezpečnější by bylo k hochům dopravovat zásoby a počkat na opadnutí vody, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní "je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací".

Záchranáři v uplynulých dnech opakovaně prováděli nebezpečné několikahodinové ponory v kalné vodě a téměř nulové viditelnosti. Policisté zároveň shazovali šachtou vyhloubenou v úbočí hory balíčky s jídlem, vodou nebo mobilními telefony. Dosud ale netušili, zda je pohřešovaní vůbec kdy měli šanci najít.

Chlapcům je mezi 11 a 16 roky a do jeskyně si s 25letým trenérem vyšli na výlet. Před vstupem do hlavní síně jeskynního komplexu Tcham Luang je přitom varování, že při deštích hrozí zaplavení. Návštěvníci se obvykle mohou vydat jen prvních 800 metrů do jeskyně, která se v dalších částech mění ve spletité bludiště.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1