Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázrak v italských horách: V hotelu pod lavinou našli dvě děti a dalších devět živých lidí

Zázrak v italských horách: V hotelu pod lavinou našli dvě děti a dalších devět živých lidí

Když už se pomalu všichni vzdávali poslední naděje, přišly z italského hotelu zavaleného po středečním zemětřesení lavinou povzbudivé novinky. Záchranářským týmům se po dvou dnech pátrání podařilo najít jedenáct lidí včetně dvou dětí, kteří tragédii přežili. Po 42 hodinách pod sněhovou masou je vrtulníky začaly přepravovat do nemocnice.

V troskách hotelu Rigopiano ve středoitalském regionu Abruzzo, který ve středu po sérii zemětřesení zavalila lavina, nalezli v pátek dopoledne záchranáři jedenáct živých lidí, včetně dvou dětí. Zatím s nimi komunikují a snaží se k nim prokopat cestu. Na místo zamířilo pět vrtulníků, které zraněné převážejí do nemocnice v Pescaře. Tam míří i jejich příbuzní.

Itálie už přitom přestávala doufat a pomalu se loučila s nadějí, že by se horské službě podařilo nalézt ve zmrzlých sutinách živé lidi. „Byl to strašný pohled, šokující. V celém životě jsem neviděl nic podobného. Obávám se, že šance, že nalezneme někoho živého, je jen symbolická,“ popisoval italskému Vanity Fair ještě v pátek ráno situaci na místě člen záchranného týmu Cristian Labanti, který byl u hotelu mezi prvními.

Smutek dříve zasáhl i sociální sítě, které byly plné projevů soustrasti. Před objevem přeživších se zoufalí lidé pokoušeli hledat útěchu v maličkostech. Svět tak oblétly fotografie hotelových psů Lupa a Nuvoly, kteří dokázali vyváznout.

Kromě přeživších vyprostili záchranáři v průběhu dva dny trvajících prací také tři těla obětí. Odborníci se shodují, že povětrnostní podmínky jsou nadále obtížné. Teploty sice vystoupily nad nulu, to ale sníh dělá těžký a další postup to komplikuje. „Psi často zachytí pachovou stopu, ale pak musíme kopat 4,5 metrů hluboko,“ popisoval dřív situaci šéf záchranářů pro agentur ANSA.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744