Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Severní Korea v roce 1999 nabídla Izraeli, že zruší naplánovaný prodej raketové technologie Íránu a dalším zemím, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, pokud Izrael zaplatí KLDR miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč). Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.

WSJ informaci získal od někdejšího severokorejského diplomata, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje a u rozhovoru byl jako tlumočník. Izrael podle něj o několik dní později nabídl Severní Koreji potraviny, ale z rozhovorů nic dalšího nevzešlo.

KLDR podle izraelské tajné služby poskytla Sýrii technologii výroby jaderného reaktoru v syrském Dajr az-Zauru. Izraelská armáda jej zničila v roce 2007.

Podle WSJ nabídka Izraeli ukazuje, jak se KLDR snažila získat peníze na svůj jaderný a raketový program prostřednictvím hrozeb o prodeji zbraní. List upozornil, že se s tímto postojem mohl setkat rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když minulý týden jednal v KLDR. Severní Korea po jeho dvoudenním pobytu obvinila Spojené státy, že vznášejí jednostranné požadavky a používají metody hodné gangsterů.

Sankce vůči KLDRSankce vůči KLDRautor: Info.cz

Americký list rovněž napsal, že KLDR vždy nabízela ústupky výměnou za ekonomickou pomoc. Americký prezident Donald Trump se v červnu sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pak řekl, že Severní Korea zruší svůj jaderný program a že přestala být hrozbou. WSJ však píše, že ze satelitních snímků je patrné, že byť KLDR pokračuje v dialogu s USA, dál rozvíjí svůj zbrojní program.

Izraelským velvyslancem ve Švédsku byl v roce 1999 Gideon ben Ami. V televizním rozhovoru přiznal, že se zástupci KLDR se sešel ve Švédsku třikrát. O požadované miliardě dolarů se ale nezmínil. Nabídku učinil Son Mu-sin, který nyní pracuje na severokorejském ministerstvu zahraničí, ale kterého nebylo možné zastihnout. Izraelská vláda odmítla informaci WSJ komentovat.

Severokorejský režim prodával konvenční a balistické zbraně Íránu od začátku 80. let, sdělil profesor politických věd na Angelské státní univerzitě Bruce Bechtol. Podle něj Pchjongjang prodejem zbraní na Blízký východ a do Afriky financuje svůj balistický a jaderný program.

Nam Song-wuk, který v minulosti pracoval v jihokorejské rozvědce, řekl, že se nedá vyloučit možnost, že KLDR své jaderné zbraně bude chtít prodat, a že to bude záviset na poptávce.

1080p 720p 360p
Kim Trumpa okouzlil, dohoda je ale jen cár papíru, říká Marek Hudema přímo se summitu

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867