Články odjinud

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Severní Korea v roce 1999 nabídla Izraeli, že zruší naplánovaný prodej raketové technologie Íránu a dalším zemím, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, pokud Izrael zaplatí KLDR miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč). Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.

WSJ informaci získal od někdejšího severokorejského diplomata, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje a u rozhovoru byl jako tlumočník. Izrael podle něj o několik dní později nabídl Severní Koreji potraviny, ale z rozhovorů nic dalšího nevzešlo.

KLDR podle izraelské tajné služby poskytla Sýrii technologii výroby jaderného reaktoru v syrském Dajr az-Zauru. Izraelská armáda jej zničila v roce 2007.

Podle WSJ nabídka Izraeli ukazuje, jak se KLDR snažila získat peníze na svůj jaderný a raketový program prostřednictvím hrozeb o prodeji zbraní. List upozornil, že se s tímto postojem mohl setkat rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když minulý týden jednal v KLDR. Severní Korea po jeho dvoudenním pobytu obvinila Spojené státy, že vznášejí jednostranné požadavky a používají metody hodné gangsterů.

Sankce vůči KLDRSankce vůči KLDRautor: Info.cz

Americký list rovněž napsal, že KLDR vždy nabízela ústupky výměnou za ekonomickou pomoc. Americký prezident Donald Trump se v červnu sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pak řekl, že Severní Korea zruší svůj jaderný program a že přestala být hrozbou. WSJ však píše, že ze satelitních snímků je patrné, že byť KLDR pokračuje v dialogu s USA, dál rozvíjí svůj zbrojní program.

Izraelským velvyslancem ve Švédsku byl v roce 1999 Gideon ben Ami. V televizním rozhovoru přiznal, že se zástupci KLDR se sešel ve Švédsku třikrát. O požadované miliardě dolarů se ale nezmínil. Nabídku učinil Son Mu-sin, který nyní pracuje na severokorejském ministerstvu zahraničí, ale kterého nebylo možné zastihnout. Izraelská vláda odmítla informaci WSJ komentovat.

Severokorejský režim prodával konvenční a balistické zbraně Íránu od začátku 80. let, sdělil profesor politických věd na Angelské státní univerzitě Bruce Bechtol. Podle něj Pchjongjang prodejem zbraní na Blízký východ a do Afriky financuje svůj balistický a jaderný program.

Nam Song-wuk, který v minulosti pracoval v jihokorejské rozvědce, řekl, že se nedá vyloučit možnost, že KLDR své jaderné zbraně bude chtít prodat, a že to bude záviset na poptávce.

1080p 720p 360p
Kim Trumpa okouzlil, dohoda je ale jen cár papíru, říká Marek Hudema přímo se summitu

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud