Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Zběh promluvil o tajné nabídce: KLDR chtěla po Izraeli miliardu dolarů, když neprodá zbraně Íránu

Severní Korea v roce 1999 nabídla Izraeli, že zruší naplánovaný prodej raketové technologie Íránu a dalším zemím, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, pokud Izrael zaplatí KLDR miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč). Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.

WSJ informaci získal od někdejšího severokorejského diplomata, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje a u rozhovoru byl jako tlumočník. Izrael podle něj o několik dní později nabídl Severní Koreji potraviny, ale z rozhovorů nic dalšího nevzešlo.

KLDR podle izraelské tajné služby poskytla Sýrii technologii výroby jaderného reaktoru v syrském Dajr az-Zauru. Izraelská armáda jej zničila v roce 2007.

Podle WSJ nabídka Izraeli ukazuje, jak se KLDR snažila získat peníze na svůj jaderný a raketový program prostřednictvím hrozeb o prodeji zbraní. List upozornil, že se s tímto postojem mohl setkat rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když minulý týden jednal v KLDR. Severní Korea po jeho dvoudenním pobytu obvinila Spojené státy, že vznášejí jednostranné požadavky a používají metody hodné gangsterů.

Sankce vůči KLDRSankce vůči KLDRautor: Info.cz

Americký list rovněž napsal, že KLDR vždy nabízela ústupky výměnou za ekonomickou pomoc. Americký prezident Donald Trump se v červnu sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pak řekl, že Severní Korea zruší svůj jaderný program a že přestala být hrozbou. WSJ však píše, že ze satelitních snímků je patrné, že byť KLDR pokračuje v dialogu s USA, dál rozvíjí svůj zbrojní program.

Izraelským velvyslancem ve Švédsku byl v roce 1999 Gideon ben Ami. V televizním rozhovoru přiznal, že se zástupci KLDR se sešel ve Švédsku třikrát. O požadované miliardě dolarů se ale nezmínil. Nabídku učinil Son Mu-sin, který nyní pracuje na severokorejském ministerstvu zahraničí, ale kterého nebylo možné zastihnout. Izraelská vláda odmítla informaci WSJ komentovat.

Severokorejský režim prodával konvenční a balistické zbraně Íránu od začátku 80. let, sdělil profesor politických věd na Angelské státní univerzitě Bruce Bechtol. Podle něj Pchjongjang prodejem zbraní na Blízký východ a do Afriky financuje svůj balistický a jaderný program.

Nam Song-wuk, který v minulosti pracoval v jihokorejské rozvědce, řekl, že se nedá vyloučit možnost, že KLDR své jaderné zbraně bude chtít prodat, a že to bude záviset na poptávce.

1080p 720p 360p
Kim Trumpa okouzlil, dohoda je ale jen cár papíru, říká Marek Hudema přímo se summitu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744