Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbraňová asociace chce řešit otázku masakrů, tvrdí Trump, který obědval s jejím viceprezidentem

Zbraňová asociace chce řešit otázku masakrů, tvrdí Trump, který obědval s jejím viceprezidentem

Jisté kroky ve snaze předcházet střeleckým masakrům na školách chce učinit americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Bez dalšího upřesnění to uvedl prezident Donald Trump s tím, že s představiteli vlivné NRA o víkendu jednal. Asociace se nesouhlasně vyjádřila k možnému zvýšení federálního věkového limitu na nákup pušek z nynějších 18 na 21 let, odmítá jakékoli omezení přístupu ke zbraním.

"Chtějí něco udělat," řekl Trump o činitelích NRA na dnešní schůzce s guvernéry států USA. Podrobnosti ale nezmínil. Uvedl jen, že o víkendu poobědval s viceprezidentem NRA Waynem LaPierrem a hlavním lobbistou asociace Chrisem Coxem. Asociace během předloňských prezidentských voleb Trumpa podpořila.

Trump guvernérům řekl, že neexistuje větší zastánce druhého dodatku americké ústavy, který zaručuje Američanům právo vlastnit zbraň, než je on sám, ale že je nutné zpřísnit prověrky zájemců o střelné zbraně a zabránit psychicky nemocným osobám dostat se ke zbraním. V této souvislosti zmínil i nutnost zlepšení dostupnosti psychiatrické péče.

V reakci na masakr ve škole ve floridském Parklandu, kde před dvěma týdny střelec zabil 17 lidí, se teď v USA vede živá debata o možnostech, jak podobnému krveprolití předcházet. Trump guvernérům řekl, že by do školy během střelby vtrhnul, i kdyby neměl žádnou zbraň. Jeho prohlášení bylo opětovnou kritikou do řad policie, která podle něj masakru nezabránila.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1