„Že jsem nežádal o pobyt v ČR? Snažil jsem se rok,“ ohradil se Babčenko proti tvrzení ministerstva | info.cz

Články odjinud

„Že jsem nežádal o pobyt v ČR? Snažil jsem se rok,“ ohradil se Babčenko proti tvrzení ministerstva

Ukrajinské úřady se pokoušejí obhájit svůj postup při fingování vraždy ruského opozičního novináře, což prý pomohlo zabránit teroristickým útokům na další kritiky Kremlu v ukrajinském exilu. Kyjev ale za tuto operaci čelí kritice i v zahraničí. Média, politici i Kreml se domáhají důkazů potvrzujících ukrajinskou verzi příběhu. Z organizace vraždy je podezřelý ukrajinský podnikatel Borys Herman, který to ale dnes u soudu v Kyjevě popíral. Naopak tvrdil, že spolupracuje s kontrarozvědkou a že vykonavatele vybrala sama ukrajinská tajná služba SBU, která věděla, že se udá.

Radikální kritik ruského režimu Arkadij Babčenko, o němž se v úterý rozšířila zpráva, že byl v Kyjevě zastřelen, se ve středu odpoledne překvapivě objevil na tiskové konferenci šéfa SBU. Ta podle něj zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby.

Podezřelý z organizace vraždy Herman dnes řekl, že vykonavatele, kterého jmenoval jako Oleksije Cymbaljuka, vybrala sama SBU, neboť se o něm vědělo, že působil v protipovstalecké operaci na východě Ukrajiny. Nicméně Cymbaljuk prý byl kněz a všem bylo proto jasné, že okamžitě "poběží na SBU a všechno řekne", protože nikdy nedokáže zabít člověka.

Samotný Babčenko dnes rozhodně odmítl kritiku své předstírané vraždy a výčitky, že tím porušil novinářské standardy. Zdůraznil, že mu šlo především o jeho život a o bezpečnost rodiny.

"Jsem naprosto přesvědčen, že jinak to nešlo udělat. Jste chlapík," řekl Babčenkovi ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Chtěli byste raději, aby byl Babčenko mrtvý? Zachránili jsme mu život, to mi ke spokojenosti stačí," vzkázal ministr vnitra Arsen Avakov "pseudomorálním" kritikům z ciziny. Strážci zákona se podle něj se nebudou řídit veřejným míněním, ale udělají vše, co budou považovat za nutné pro uchování klidu v zemi.

"Muselo se to zinscenovat, abychom až k závěrečné tečce dotáhli fakt, že tu byla zakázka (na vraždu) a že byla splněna, abychom získali od zákazníka seznam 30 lidí (určených k likvidaci kromě Babčenka)," vysvětlila listu Ukrajinska pravda mluvčí generálního prokurátora. Generální prokurátor Jurij Lucenko uvádí, že se podařilo získat dostatek faktů svědčících o tom, že si vraždu objednalo Rusko.

Kreml uvítal, že je Babčenko naživu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale jedním dechem dodal, že to "nemění náš vztah k Ukrajině jako zemi, kde je nebezpečné být novinářem". Vybídl také šéfa ukrajinské tajné služby, aby doložil svá tvrzení o účasti Moskvy na vražedném spiknutí, jinak bude vypadat jako jeho britští kolegové, připisující Rusku vinu za otrávení bývalého agenta a jeho dcery.

"Ukrajina je ve velmi zvláštní bezpečnostní situaci, a to se zřetelem k (anexi) Krymu a konfliktu na východě země. V tomto kontextu má Ukrajina jako všechny země právo bránit svůj národní zájem a své území," řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Maja Kocijančičová.

"K případu Babčenka. Zaprvé je třeba vyjádřit potěšení, že ten člověk je živý. Vyvolává to ale mnoho otázek," prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Je to hanebné, nehorázné a nedůstojné," řekl o ukrajinském postupu předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, známý vstřícným postojem k Rusku.

"Cíl byl hezký: chytit vraha. Ale prostředky - předstíraná smrt a zveřejněné zprávy o ní - zmenší již tak mikroskopickou důvěru, kterou Ukrajinci mají ke své vládě a médiím," varoval list The Washington Post. "Až bude příště nějaký kritik Kremlu zastřelen nebo otráven nebo se zřítí z balkonu a roztříští se o beton, vždy jako první vyvstane otázka: opravdu je mrtvý?" píše britský list The Guardian.

Podle agentury Unian se Babčenko na tiskové konferenci mimo jiné rovněž ohradil proti tvrzení českého ministerstva vnitra, že nežádal o žádnou formu trvalého nebo přechodného pobytu v Česku. V této souvislosti přitom potvrdil, že nejdřív byl v Praze. "Rok jsme se snažili dostat u nich povolení k pobytu... Přes nizozemské velvyslanectví jsme se pokusili dostat povolení k pobytu, na což mi odpověděli, že dokumenty mohu podat pouze v Moskvě," citovala agentura novináře.

České ministerstvo ale na svém stanovisku trvá. "Žádost o pobyt se dle zákona podává v zemi, ze které žadatel pochází či ve které dlouhodobě pobývá. Ministerstvo vnitra na těchto skutečnostech nemá právo nic měnit," reagovalo přes twitter na dnešní Babčenkovy námitky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud