Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ze sirotčince, kde zachraňují děti džihádistů: Táta použil malého syna jako návnadu, zmrzačil ho pes

Ze sirotčince, kde zachraňují děti džihádistů: Táta použil malého syna jako návnadu, zmrzačil ho pes

Můžou děti za hříchy rodičů? Rozumní lidé pravděpodobně odpoví, že ne, protože každý by měl být zodpovědný pouze za to, co sám způsobí. Co když jsou ale ty děti potomky džihádistů? V Mosulu pro opuštěné děti bojovníků Islámského státu (IS) existuje speciální sirotčinec. Jeho ředitel ale čelí výpadům těch, kteří si myslí, že pomoc by měl raději věnovat někomu, kdo si ji zaslouží.

„Mí přátelé se mě ptají, proč pomáhám těmto dětem, když je tu plno jiných lidí v nouzi. Odpovídám jim, že když se je nepokusíme změnit dnes, zítra z nich mohou být vojáci IS,“ vysvětluje pro list The Telegraph ředitel Al-Zahour Centra Zahar al-Atheel. Zdejší děti si totiž prošly peklem.

Jednoročnímu Hamoudimu chybí ruka. Jeho otec bojovník IS ho totiž použil jako léčku na irácké vojáky. Nechal ho ležet uprostřed sutin, a když se k němu dostali vojáci, aby mu pomohli, začali na ně džihádisté střílet. Chlapce mezitím odtáhl hladový pes. Přestože vojáci ho posléze z jeho tlamy dostali ven, ránu napadla infekce a přišel o ruku.

V sirotčinci jsou také děti, které opustily vlastní matky. Část z nich byly jezídky, které džihádisté unesli a donutili je vdát se za bojovníky IS. Jedna taková žena v sirotčinci nechala dvě malé děti, protože zpátky ke svému jezídskému manželovi by je prý nemohla přivést a nechtěla se o ně starat. Jiné zdejší děti zase celé dny mlčí. Tři sourozenci za více než čtvrt roku v zařízení zatím na nikoho nepromluvili.

V sirotčinci se nachází i starší děti, kterým se několik let pokoušel Islámský stát do hlavy vtloukat extremistickou ideologii. „Viděl jsem věci, které by nikdo neměl vidět. Skoro každý den jsem viděl mrtvá těla – ženy s uřezanými hlavami, muže, které mučili… nejdřív jsem se zbraní a násilí bál, pak jsem si na ně už zvyknul,“ popisuje například 11letý Ahmed. Když přišel do sirotčince, modlil se pětkrát denně. Když ale zjistil, že už nemusí, přestal.

Kromě psychické újmy často ale dětem v rozjezdu nového života brání i administrativní obtíže. Mnohé z nich totiž fakticky neexistují. Rodiče je totiž po narození nikam nenahlásili a pro stát tak nejsou iráckými občany. Nemohou tak chodit do školy, pracovat, žádat o pas, ani využívat lékařskou péči.

Centrum Al-Zahour je testovacím zařízením, které má zjistit, jak nejlépe se o sirotky Islámského státu starat. Zatím je zde 65 dětí. To je přitom úplný zlomek těch, které by potřebovaly pomoci. „V ulicích je dalších 17 tisíc z nich. Žebrají a předpokládám, že by byli ochotní vás zabít pro pár dolarů,“ vysvětluje vedoucí místního úřadu pro ženy a děti Sukayna Mohammed Ali Younesová a dodává: „Nemůžeme pomoci všem, ale děláme, co můžeme.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1