Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ze zaplaveného Houstonu se může stát obří močál. Hrozí epidemie viru Zika i západonilské horečky

Ze zaplaveného Houstonu se může stát obří močál. Hrozí epidemie viru Zika i západonilské horečky

Z Houstonu se dost možná stane líheň komárů přenášejících závažné nemoci jakými jsou virus Zika a žlutá zimnice. Záplavy po hurikánu Harvey, které utopily čtvrté nejlidnatější město USA pod vodní hladinu, s sebou totiž přinášejí významná zdravotní rizika. A zatímco lidé hledají nová obydlí poté, co jim jejich domovy vzala velká voda, komáři nemají o vhodnou lokalitu k množení nouzi. 

A s komáry přicházejí problémy, dost možná až na pandemické úrovni. Stát Texas se totiž potýká mimo jiné i s endemickým výskytem západonilské horečky - loni zaznamenal 370 případů nákazy, letos zatím jen 36 incidentů přenosu této nemoci. Současně tam je přítomný i vir Zika, letos se jím v Texasu nakazilo už 22 lidí.

Problém ovšem nespočívá v propuknutí epidemií během nebo krátce po záplavách. U nemocí přenosných komáry je tomu totiž právě naopak – projevuje se efekt zpoždění a krátce po živelné události může být riziko přenosů nemocí dokonce menší, protože proudící voda často zahubí mnoho líhní komárů.

„Nicméně s tím, jak voda ustupuje, tak zůstanou jen vodní kapsy a lokálně zatopená území, která jsou pro množení komárů rodu Culex a rodu Aedes vhodná,“ tvrdí Peter Hotez, děkan Národní školy tropické medicíny v Texasu. Komáři prvně jmenovaného rodu přitom přenášejí západonilskou horečku, rod Aedes pak přenáší vir Zikla, horečku dengue nebo žlutou zimnici.

To byl i případ epidemie po hurikánu Katrina v roce 2005, upozorňuje server Atlantic. Během záplav lékaři žádný významný růst nemocí nezaznamenali, nicméně během dalšího roku byl výskyt žluté zimnice v oblastech zasažených hurikánem dvojnásobný. Pokud po současném hurikánu Harvey zůstane v Houstonu mnoho stojaté vody, může být scénář podobný, jako před dvanácti lety.

Řádění hurikánu a bouře Harvey si v Texasu vyžádalo nejméně pět mrtvých a desítky zraněných. Živel je přitom i nadále mimořádně nebezpečný a zkáza hrozí také jihozápadu sousední Louisiany, kde stejně jako v Texasu americký prezident Donald Trump odsouhlasil vyhlášení stavu nouze.

Americká Federální agentura pro řešení krizových situací předpokládá, že náhradní ubytování bude potřebovat až 30 tisíc lidí a že náhradu škod bude uplatňovat bezmála půl milionu Američanů. Harvey zasáhl texaské pobřeží jako hurikán v noci na sobotu, později zeslábl na bouři, kterou doprovází silný déšť, což v oblasti vyvolává rozsáhlé záplavy.

Houston kvůli své nízké poloze čelí zvýšenému riziku záplav. Americká Národní meteorologická služba uvedla, že od čtvrtka na některých místech Houstonu napršelo 76 centimetrů, dalších až 60 centimetrů srážek pak do pátku v regionu ještě může spadnout. Starosta města Sylvester Turner varoval, že hladinu vody v Houstonu zřejmě zvýší upouštění přehrad, se kterým ženisté začali, aby snížili tlak na hráze.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744