Zeman jednal za zavřenými dveřmi s Číňany ze CITIC. Státní moloch chce získat nákupy CEFC v ČR | info.cz

Články odjinud

Zeman jednal za zavřenými dveřmi s Číňany ze CITIC. Státní moloch chce získat nákupy CEFC v ČR

Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Firemní delegaci k Zemanovi doprovodila čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. Schůzky se účastnil i předseda představenstva holdingu Čchang Čen-ming. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byly tématem jednání investiční plány CITIC Group v České republice. Firma by se měla stát akcionářem skupiny CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík. Ve čtvrtek bude čínská delegace jednat podle informací ČTK s premiérem Andrejem Babišem.

Na Hrad nejprve dorazili zástupci CITIC Group v několika limuzínách a dodávce. Chvíli po nich přijela velvyslankyně. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dříve uvedl, že v delegaci bude předseda představenstva Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu, do jehož portfolia patří přes 5000 společností. Schůzka trvala asi hodinu. Podle fotografie, kterou zveřejnil Pražský hrad, se jednání zúčastnilo kolem 15 lidí, byl mezi nimi i Tvrdík, kancléř prezidenta Vratislav Mynář nebo Zemanův poradce Martin Nejedlý.

Podle Hospodářských novin již zástupci CITIC Group jednají několik dnů v Česku se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl.

CEFC má v České republice investice přibližně za 1,5 miliardy eur. Firmu do České republiky přivedl Jaroslav Tvrdík, bývalý sociálnědemokratický ministr obrany a poté stranický poradce pro Čínu bývalého předsedy vlády a šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Investice CEFC v Česku podporoval také prezident Miloš Zeman, který udělal šéfa CEFC Jie Ťien-minga svým poradcem.

Na začátku letošního roku byl ale Jie Ťien-ming v Číně zatčen, údajně na pokyn samotného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, a vyšetřován pro korupci. Dodnes není jasné, co s ním je. Patrně jde o stranické vyšetřování, které je neveřejné a stranické disciplinární orgány mohou zadržet straníka bez vysvětlení a obhajoby a odepřít mu kontakt se světem. Zároveň se ukázalo, že CEFC je předlužená a nezvládá splácet své závazky.

CEFC zřejmě částečně fungovala jako hra „letadlo,“ z půjček si opatřovala stále nové peníze a za ty nakupovala další firmy a platila staré dluhy. Zároveň její představitelé využívali styky s nejvyššími čínskými politiky, aby před věřiteli a obchodními partnery posílili svoji důvěryhodnost. Spekulovalo se i o jejich propojení s čínskou armádou či rozvědkou.

Nyní má část CEFC převzít obří čínský státní investiční konglomerát CITIC. Patrně jde o politické rozhodnutí. A zatím není jasné, zda si CITIC ponechá investice, které má CEFC v Česku. Jde totiž z části spíše o investice k získání prestiže – ať již jde o pokus vstoupit do médií, nákup fotbalového klubu Slavia a stadionu v Edenu nebo vlastnictví nemovitostí v centru Prahy. V Číně se totiž změnila oficiální politika a Peking už nefandí zahraniční expanzi svých firem za každou cenu. Naopak, snaží se ji omezovat a orientovat společnosti na akvizice v oblastech vyspělých technologií jako je robotika, elektronika či biologický výzkum.

Současná návštěva manažerů CITIC má zřejmě posoudit situaci s investicemi přímo na místě. Včetně toho, jaká je pro ně v Česku politická podpora. CITIC už před lety zvažoval investice v České republice a zároveň měl CITIC prostřednictvím svých poboček distribuovat v Číně česká víza. Prostředníkem měl být Jaroslav Tvrdík a jeho Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Nakonec ale v Česku investovala CEFC a Jaroslav Tvrdík se stal zástupcem CEFC pro Evropu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud