Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman jednal za zavřenými dveřmi s Číňany ze CITIC. Státní moloch chce získat nákupy CEFC v ČR

Zeman jednal za zavřenými dveřmi s Číňany ze CITIC. Státní moloch chce získat nákupy CEFC v ČR

Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Firemní delegaci k Zemanovi doprovodila čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. Schůzky se účastnil i předseda představenstva holdingu Čchang Čen-ming. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byly tématem jednání investiční plány CITIC Group v České republice. Firma by se měla stát akcionářem skupiny CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík. Ve čtvrtek bude čínská delegace jednat podle informací ČTK s premiérem Andrejem Babišem.

Na Hrad nejprve dorazili zástupci CITIC Group v několika limuzínách a dodávce. Chvíli po nich přijela velvyslankyně. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dříve uvedl, že v delegaci bude předseda představenstva Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu, do jehož portfolia patří přes 5000 společností. Schůzka trvala asi hodinu. Podle fotografie, kterou zveřejnil Pražský hrad, se jednání zúčastnilo kolem 15 lidí, byl mezi nimi i Tvrdík, kancléř prezidenta Vratislav Mynář nebo Zemanův poradce Martin Nejedlý.

Podle Hospodářských novin již zástupci CITIC Group jednají několik dnů v Česku se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl.

CEFC má v České republice investice přibližně za 1,5 miliardy eur. Firmu do České republiky přivedl Jaroslav Tvrdík, bývalý sociálnědemokratický ministr obrany a poté stranický poradce pro Čínu bývalého předsedy vlády a šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Investice CEFC v Česku podporoval také prezident Miloš Zeman, který udělal šéfa CEFC Jie Ťien-minga svým poradcem.

Na začátku letošního roku byl ale Jie Ťien-ming v Číně zatčen, údajně na pokyn samotného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, a vyšetřován pro korupci. Dodnes není jasné, co s ním je. Patrně jde o stranické vyšetřování, které je neveřejné a stranické disciplinární orgány mohou zadržet straníka bez vysvětlení a obhajoby a odepřít mu kontakt se světem. Zároveň se ukázalo, že CEFC je předlužená a nezvládá splácet své závazky.

CEFC zřejmě částečně fungovala jako hra „letadlo,“ z půjček si opatřovala stále nové peníze a za ty nakupovala další firmy a platila staré dluhy. Zároveň její představitelé využívali styky s nejvyššími čínskými politiky, aby před věřiteli a obchodními partnery posílili svoji důvěryhodnost. Spekulovalo se i o jejich propojení s čínskou armádou či rozvědkou.

Nyní má část CEFC převzít obří čínský státní investiční konglomerát CITIC. Patrně jde o politické rozhodnutí. A zatím není jasné, zda si CITIC ponechá investice, které má CEFC v Česku. Jde totiž z části spíše o investice k získání prestiže – ať již jde o pokus vstoupit do médií, nákup fotbalového klubu Slavia a stadionu v Edenu nebo vlastnictví nemovitostí v centru Prahy. V Číně se totiž změnila oficiální politika a Peking už nefandí zahraniční expanzi svých firem za každou cenu. Naopak, snaží se ji omezovat a orientovat společnosti na akvizice v oblastech vyspělých technologií jako je robotika, elektronika či biologický výzkum.

Současná návštěva manažerů CITIC má zřejmě posoudit situaci s investicemi přímo na místě. Včetně toho, jaká je pro ně v Česku politická podpora. CITIC už před lety zvažoval investice v České republice a zároveň měl CITIC prostřednictvím svých poboček distribuovat v Číně česká víza. Prostředníkem měl být Jaroslav Tvrdík a jeho Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Nakonec ale v Česku investovala CEFC a Jaroslav Tvrdík se stal zástupcem CEFC pro Evropu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1