Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman přijel na summit NATO rozjařený a z formy. Na mnoha společných fotkách chybí

Zeman přijel na summit NATO rozjařený a z formy. Na mnoha společných fotkách chybí

V Bruselu začala schůzka lídrů zemí NATO. Na programu mají důležité a zcela aktuální otázky bezpečnosti a boje s terorismem. Mimo jiné potvrdí, že se aliance přidá do mezinárodní koalice bojující v Sýrii a Iráku proti Islámskému státu a také že hodlají zvýšit své výdaje na obranu. Česko zastupuje prezident Miloš Zeman, který ale při příchodu nepůsobil ve formě a při společném fotografování státníků před novou centrálou podle snímků agentury Reuters zcela chyběl. Hrad jeho neúčast vysvětluje změnou programu, nijak ji ale nespecifikuje. Zeman se dostavil až na pořízení oficiální fotografie.

Pro naprostou většinu politiků je schůzka vůbec první příležitostí, jak se setkat a promluvit si s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V rozhovor s ním doufá i prezident Miloš Zeman. Potvrdil to při příchodu na jednání, kdy ho ale kamery České televize zachytily poněkud z formy a v rozjařené náladě.

„Pan prezident nebyl (během rozhovoru, pozn. redakce) indisponován. Není tajemstvím, že se mu hůře chodí na delší vzdálenosti kvůli polyfunkční neuropatii. Kdo tvrdí něco jiného, je prostě idiot,“ odepsal na dotaz INFO.CZ mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Na společných fotografiích státníků pořízených před budovou a zveřejněných agenturou Reuters Zeman zcela chybí, dostavil se až na pořízení oficiální fotografie. Hrad jeho neúčast hájí.

Je to v krátké době podruhé, kdy ve společnosti světových lídrů zůstává stranou a řeší se kvůli tomu jeho zdravotní stav. Nedávno vzbudil pozornost prezidentův pozdní příchod na fotografování státníků v Číně, čehož si všimla i mnohá zahraniční média. 

720p 480p 360p 240p
Miloše Zemana v Číně dostihla únava

Zeman chce na summitu zopakovat svoji myšlenku boje s islamisty. „Je třeba bojovat proti Islámskému státu, to za prvé. Je třeba zvýšit rozpočet armády, jako byl za mne, když jsem byl (v letech 1998-2002 - pozn. redakce) premiérem,“ řekl při příchodu na summit novinářům.

Pozornost ovšem vzbuzuje i prezident Donald Trump, který je na aliančním summitu poprvé. Pozornosti neunikl například jeho agresivní nástup do čela skupiny státníků, který zachycuje následující video:

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1