Zeman se ve Sněmovně přimlouval za Babišův rozpočet. Zkritizoval plýtvání a rýpl si do Kalouska | info.cz

Články odjinud

Zeman se ve Sněmovně přimlouval za Babišův rozpočet. Zkritizoval plýtvání a rýpl si do Kalouska

Prezident Miloš Zeman se ve Sněmovně přimlouval za návrh rozpočtu Babišovy vlády. Poslanci dnes v prvním čtení budou schvalovat jeho základní parametry, jako je například výše schodku. Ten má být 40 miliard korun, což kritizuje zejména pravicová opozice. Předpokládá se však, že dolní komora základní parametry rozpočtu schválí. Vedle poslanců vládních ANO a ČSSD by je měli podpořit také poslanci KSČM.

Prezident Miloš Zeman dnes ve Sněmovně podpořil vládní návrh rozpočtu na příští rok, byť vyjádřil některé výhrady. 

Zeman není „zcela nadšen“ výší plánovaných investic, situace se však podle něho ve srovnání s minulostí zlepšila. Nejdelší část Zemanova projevu k rozpočtu se před poslanci týkala plýtvání. „Pokud jde o plýtvání, nadšen nejsem, to pokračuje,“ uvedl prezident.

Zeman kritizoval zejména miliardové dotace na obnovitelné zdroje. „Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku,“ podotkl Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace „legitimně“ omezit.

S odvoláním na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu se prezident opřel do tří informačních systémů, za něž podle něho vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí 1,3 miliardy korun a ani jeden z nich nefunguje. Digitalizace veřejné správy by se měla provádět profesionálně, ne způsobem, který připomíná tunelování, uvedl.

Prezident poukázal také na vysoký počet úředníků. V této souvislosti vyzdvihl počin ministryně práce a sociálních věcí Michaely Maláčové, která zrušila Fond dalšího vzdělávání se 650 zaměstnanci. Prezident ale kritizoval to, že propuštění lidé budou v souvislosti se služebním zákonem pobírat půl roku část svého platu. Soudí, že zákon by se měl změnit.

Terčem Zemanových výtek se stala i inkluze, proti níž se staví dlouhodobě. Prezident zapochyboval o tom, že jde o investici do lidí, krajům ale naopak, jak uvedl, chybí čtyři miliardy korun na opravy silnic. „Pokud někoho napadne zrušit výdaje na inkluzi, mám pocit, že by se to vyplatilo,“ zdůraznil Zeman.

Ve Sněmovně také zmínil dva principy, z nichž v úvahách o státních výdajích vychází. Růst investic má být vyšší než růst spotřeby a je velmi snadné rozdávat a obtížné šetřit, řekl poslancům Zeman. Zopakoval v této souvislosti svůj oblíbený výrok, že investice nemají volební právo.

Zeman také zdůraznil, že i plánované schodky jsou důležité, nejen deficity reálné, jak o tom mluví Babiš i Schillerová. Vyslovil se pro postupné snižovaní navrhovaných schodků v rozpočtech v dalších letech. Uvítal by, kdyby klesaly rychleji, obává se ale toho, že v takovém případě by se deficity snižovaly na úkor investic, nikoli na úkor spotřeby.

Prezident na závěr popřál poslancům hezké Vánoce. Výslovně zmínil šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, jehož zprvu přehlédl a myslel si, že není přítomen. „On tam je? Omlouvám se, přehlédl jsem se, domníval jsem se, že Mirek sedí ve střední řadě lavic a nyní vidím, že se přesunul na tento okraj, právě proto mu pro jistotu přeji ještě jednou,“ dodal s úsměvem. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud