Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman, Wilders nebo Le Penová. Tihle evropští politici Trumpa za imigrační výnos chválí

Zeman, Wilders nebo Le Penová. Tihle evropští politici Trumpa za imigrační výnos chválí

Vůči imigračnímu výnosu, kterým americký prezident Donald Trump pozastavil přijímání uprchlíků a zakázal vstup do země obyvatelům sedmi zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu, zaznívá kritika z celého světa. Našli se však tací, kteří nařízení vítají.

„Je to jediný způsob, jak zůstat v bezpečí a svobodní. Udělal bych to samé,“ pochválil amerického prezidenta za imigrační výnos šéf nizozemské nacionalistické Strany pro svobodu Geert Wilders, který patří mezi zarputilé kritiky islámu a imigrace. „Zastavení přistěhovalectví z muslimských zemí je přesně to, co potřebujeme i v Nizozemsku. Islám není slučitelný se svobodou,“ dodal politik na svém twitteru.

Podobně hovoří i lídr italské Ligy Severu Matteo Salvini. „Rád bych tady udělal to samé, k čemu se na druhé straně oceánu uchýlil Trump,“ vyznal se politik před novináři.

Americký prezident v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Zároveň také na 90 dnů zakazuje vstup do USA obyvatelům sedmi většinově muslimských zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Konkrétně se jedná o Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Súdán a Sýrii. Migrantům ze Sýrie pak zakázal vstup do USA až do odvolání.

Slova chvály zaznívají i z Německa a Francie, jejichž vrcholní političtí představitelé vyjádřili nad americkým imigračním výnosem znepokojení. „Nacionalisté mohou poprvé říci: pokračuj v tom USA,“ vyjádřila Trumpovi podporu německá krajně pravicová Národně demokratická strana Německa (NPD).  

Šéfka nacionalistické Národní fronty a kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová oceňuje, že Trump v pozici amerického prezidenta neuhýbá z postoje, který zastával během předvolební kampaně. „A to je to, co štve média a jiné politiky,“ myslí si.

Imigrační výnos podpořili i český prezident Miloš Zeman. „Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů. Bezpečí občanů ČR je prioritou. Nyní máme spojence v USA,“ vzkázal prostřednictvím twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezident USA Donald Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to, co EU elity nedělají,“ vyvěsil také Ovčáček na sociálních sítích.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744