Zemanovi se komplikuje další zahraniční cesta. Britská premiérka na něj nemá čas | info.cz

Články odjinud

Zemanovi se komplikuje další zahraniční cesta. Britská premiérka na něj nemá čas

Prezident Miloš Zeman se během své páteční návštěvy Velké Británie s tamní premiérkou Theresou Mayovou nesetká. Uvedla to ČT24 s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Českého prezidenta by místo předsedkyně vlády měl přijmout ministr zahraničí Boris Johnson. Zemanova audience u královny Alžběty II. stále platí. 

O setkání Zemana s Mayovou česká diplomacie v posledních dnech velmi intenzivně vyjednávala, nicméně bez úspěchu. Je možné, že se na situaci negativně podepsala vnitropolitická situace ve Velké Británii, kterou ještě zdůraznil výsledek předčasných parlamentních voleb.

Ve volbách sice konzervativci premiérky Mayové vyhráli, nicméně většinu křesel ve sněmovně nezískali, a nyní tak vyjednávají o podpoře menšinového kabinetu. Proti premiérce se navíc údajně formuje vnitrostranická opozice, která ji chce proti její vůli dotlačit k takzvanému měkkému brexitu - tedy zachování některých podstatných vztahů mezi Británií a Evropskou unií. 

Audience Miloše Zemana a jeho manželky Ivany u britské královny, která je naplánována na pátek, stále platí. „Prezidentovi republiky a jeho manželce bude udělena audience Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II.,“ říká na oficiálních internetových stránkách prezidentův mluvčí. 

Zeman během své jednodenní návštěvy Británie vyznamená pět válečných veteránů Medailí Za hrdinství a předá diplom o povýšení brigádnímu generálovi ve výslužbě panu Miroslavu Liškutínovi. Dále se zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii.

Pozvání k návštěvě Buckinghamského paláce od královny Alžběty II. dostal prezident Miloš Zeman krátce po svém nástupu do funkce. Tlumočil mu ho prý její nejmladší syn princ Edward, který přijel v březnu 2013 soukromě se svou ženou do Prahy jen několik dnů po nástupu Zemana do funkce a byl prvním zahraničním hostem, kterého nový český prezident přijal. Zeman to řekl ve středu při návštěvě Jihočeského kraje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud