Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi se komplikuje další zahraniční cesta. Britská premiérka na něj nemá čas

Zemanovi se komplikuje další zahraniční cesta. Britská premiérka na něj nemá čas

Prezident Miloš Zeman se během své páteční návštěvy Velké Británie s tamní premiérkou Theresou Mayovou nesetká. Uvedla to ČT24 s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Českého prezidenta by místo předsedkyně vlády měl přijmout ministr zahraničí Boris Johnson. Zemanova audience u královny Alžběty II. stále platí. 

O setkání Zemana s Mayovou česká diplomacie v posledních dnech velmi intenzivně vyjednávala, nicméně bez úspěchu. Je možné, že se na situaci negativně podepsala vnitropolitická situace ve Velké Británii, kterou ještě zdůraznil výsledek předčasných parlamentních voleb.

Ve volbách sice konzervativci premiérky Mayové vyhráli, nicméně většinu křesel ve sněmovně nezískali, a nyní tak vyjednávají o podpoře menšinového kabinetu. Proti premiérce se navíc údajně formuje vnitrostranická opozice, která ji chce proti její vůli dotlačit k takzvanému měkkému brexitu - tedy zachování některých podstatných vztahů mezi Británií a Evropskou unií. 

Audience Miloše Zemana a jeho manželky Ivany u britské královny, která je naplánována na pátek, stále platí. „Prezidentovi republiky a jeho manželce bude udělena audience Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II.,“ říká na oficiálních internetových stránkách prezidentův mluvčí. 

Zeman během své jednodenní návštěvy Británie vyznamená pět válečných veteránů Medailí Za hrdinství a předá diplom o povýšení brigádnímu generálovi ve výslužbě panu Miroslavu Liškutínovi. Dále se zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii.

Pozvání k návštěvě Buckinghamského paláce od královny Alžběty II. dostal prezident Miloš Zeman krátce po svém nástupu do funkce. Tlumočil mu ho prý její nejmladší syn princ Edward, který přijel v březnu 2013 soukromě se svou ženou do Prahy jen několik dnů po nástupu Zemana do funkce a byl prvním zahraničním hostem, kterého nový český prezident přijal. Zeman to řekl ve středu při návštěvě Jihočeského kraje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1