Zemanův čínský sen. Cestou doufá v oživení klesajících investic, krize prý počká | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanův čínský sen. Cestou doufá v oživení klesajících investic, krize prý počká

Zemanův čínský sen. Cestou doufá v oživení klesajících investic, krize prý počká

Sliby chyby a čínské investice v nedohlednu. Tak by se dal popsat poslední rok od návštěvy čínského prezidenta v České republice. Navzdory ujišťování o dravé ekonomické expanzi klesnul v tomto období čínský kapitál v českých firmách o téměř 200 milionů korun. Prezident doufá, že týdenní zahraniční cesta, na kterou dnes odlétá, pomůže negativní trend zvrátit. Hrad přitom neváhá využívat tuto návštěvu i k argumentaci ve stávající vládní krizi, jejíž rozřešení se kvůli Číně odkládá.

Po loňské návštěvě čínského prezidenta Zeman sliboval, že do roku 2020 Číňané v Česku proinvestují téměř 300 miliard korun. Soudě podle současného tempa investic mu však tato předpověď jen těžko vyjde.

Čínské investice: sliby versus realita

Objem čínského kapitálu v tuzemských společnostech klesnul během roku na 5,54 miliardy korun. Před loňskou „velikonoční“ návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga to bylo o 198 milionů korun víc, uvádí analýza společnosti Bisnode, která sledovala období od března 2016 do března letošního roku. Studie dodává, že se rovněž snížil počet firem s čínským vlastníkem, a to o 35 na 2101.

Mohlo však být ještě hůře. „Kdyby čínská skupina Eurasia Development Group Limited nekoupila 71,1 procent českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by došlo k poklesu objemu čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ tvrdí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Pomůže současná cesta prezidenta Miloše Zemana sestupný trend napravit? „Jsem vůči tomu skeptická,“ říká pro INFO.CZ Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti NextFinance. „Když odhlédnu od toho, že pan prezident má nyní nejspíše jiné věci na práci, tak si nemyslím, že by takovéto politické mise vedly k razantnímu nárůstu vzájemného obchodu. Nevěřím, že pan prezident přijede do Číny a všechny čínské firmy si najednou řeknou pojďme hromadně investovat do České republiky,“ dodala Šichtařová.

S tím souhlasí například i prezidentský kandidát Jiří Drahoš, dosud jeden z nejvážnějších Zemanových konkurentů. „Tohle rozhodně nejsou investice, které by měly nějaký větší význam pro naši ekonomiku. Pokud Číňané koupí fotbalovou Slavii nebo nějakou realitní firmu, je to jenom přelévání peněz. Ze strany Číny zkrátka nevidím přínosné investice toho typu, které u nás provádí třeba Německo,“ uvedl v dubnu Drahoš na svém facebookovém profilu.

Čínská cesta jako munice pro vládní spor

Zemanova zahraniční cesta je o to sledovanější, že přichází v napjatou dobu. Prezident odlétá na týden za hranice ve chvíli, kdy vláda prochází hlubokou krizí. Klíče k jejímu řešení má přitom v ruce především on. 

Zatímco pro sociální demokraty se cesta stala možností, jak demonstrovat svůj odpor k Zemanovým krokům – tři ze čtyř ministrů za ČSSD svoji účast náhle odřekli – pro Hrad je naopak argumentem, skrze který se snaží vládní krizi účelově znevážit a snížit na „pouhý“ problém vyvolaný Bohuslavem Sobotkou. „Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření,“ stojí například v jednom z tweetů Zemanova mluvčího.

Do Číny Zemana doprovodí sociálnědemokratický ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci bude také několik desítek podnikatelů. Prezident před časem řekl, že mezi nimi bude i nejbohatší Čech Petr Kellner či šéf Škody Auto Bernhard Maier. Pro škodovku je Čína nejdůležitějším trhem, stejně tak pro Kellnerův Homecredit. Českou delegaci do Číny přepraví dva vládní letouny. Kromě Pekingu Zeman zavítá také do Nan-ťingu a do Šanghaje. Setká se s čínským prezidentem a navštíví fórum věnované „Nové hedvábné stezce“. 

Investovat nebo nakupovat

Podle žebříčku firmy Bisnode patří Číně i přes masivní propagaci z Hradu až 22. místo mezi největšími investory v České republice. „Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominuje kapitál z Německa,“ uvádí studie s tím, že Němci mají v českých firmách 239 miliard korun.

Přestože Miloš Zeman po loňské schůzce se svým čínským protějškem hlásal, že čínské investice v ČR by měly jen v roce 2016 dosáhnout 95 miliard korun, podle Lidových novin se podařilo naplnit pouhá dvě procenta této částky. Dalším problémem s investicemi je fakt, že se jedná primárně o akvizice a nikoliv o projekty, na něž by byl například navázán vznik nových pracovních míst či kontrakty s lokálními dodavateli.

Je však možné, že na celkové hodnocení Zemanova čínského snu ještě nenadešel čas. „Pořád si myslím, že je na hodnocení čínských investic brzy. Když děláte velké investice, zvláště s asijskými partnery, tak vám každý řekne, že se to během jednoho roku nedá stihnout,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před časem v rozhovoru pro web HlídacíPes.org. „Vím, že řada investice se dojednává. Není možné o nich nyní mluvit, probíhají jednání mezi soukromými subjekty. Skutečně si ale myslím, že to, co vznikne, je teprve před námi,“ dodal ministr.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.