Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Země Evropské unie si přerozdělily 12 tisíc migrantů z Řecka a Turecka

Země Evropské unie si přerozdělily 12 tisíc migrantů z Řecka a Turecka

V rámci programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka převzaly ostatní země Evropské unie v prosinci a lednu 3 813 osob, celkový počet tak dosáhl 11 966. Plyne to z nejnovějších údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise. Po více než roce existence dvouletého plánu tak nebyla z předpokládaného počtu 160 tisíc lidí do jiných zemí unie přesunuta ani desetina.

První místopředseda komise Frans Timmermans poznamenal, že přes zvyšující se závazky zemí i každoměsíční počty přerozdělených, není rychlost dostatečná, především vzhledem k situaci uprchlíků v Řecku. "Děláme, co můžeme, abychom pomohli zlepšit řeckým úřadům podmínky," poznamenal. Pokud tamní situaci ostatní státy unie kritizují, měly by právě v relokacích žadatelů udělat více.

Úspěšná migrační politika podle něj nemůže být složena jen z lepší ochrany hranic, snahy zlepšit situaci v krizových oblastech a boje s převaděči. "Pokud vynecháte prvek solidarity mezi členskými státy, ostatní nestačí," myslí si Timmermans.

 

Přímo z krizových zemí, v posledních týdnech hlavně z Turecka, Jordánska a Libanonu, ale bylo do unie přesídleno už 13 968 z dohodnutých 22 504 osob s nárokem na mezinárodní ochranu. Útočiště našli ve 21 zemích EU, včetně České republiky. Bylo mezi nimi také 487 syrských uprchlíků z táborů v Turecku.

Program má zajistit legální cestu do Evropy pro ty, kdo mají právo na mezinárodní ochranu, a v členských zemích vyvolává méně kontroverzí než program „přerozdělování uprchlíků podle kvót".

V něm byl v prosinci relokován rekordní počet osob jak z Itálie (764) tak z Řecka (1 162), v lednu pak z Itálie 551 a z Řecka 1 131 lidí.

Negativní postoj především východoevropských zemí k tomu přerozdělování žadatelů o azyl se ale nemění. Evropská komise ale podle Timmermanse nehodlá v této chvíli státy k plnění závazků tlačit právní cestou. Na přerozdělení se země EU dohodly přes odpor Česka a některých dalších středo a východoevropských zemí.

„Mohli bychom začít řízení (pro porušení unijních pravidel), ale mám vážné pochyby, že by to v krátké době nějak uprchlíkům pomohlo. Můžeme to dát k soudu a členský stát stejně po celou dobu neudělá nic," poznamenal.

Komise se podle něj v této otázce snaží chovat pragmaticky a na členské země tlačit především v politické rovině přes to, že na zahájení příslušné právní procedury má právo. „Je nefér to nechat jen na Řecku a Itálii, myslím, že odpovědnost za to, co se země rozhodly udělat, by měla být kolektivní," dodal.

V prosinci 2016 komise vyzvala členské státy, aby své úsilí o přerozdělování zvýšily a měsíčně relokovaly celkem 1 000 osob z Itálie a 2 000 z Řecka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744