Zemětřesení v Saúdské Arábii: Kvůli zatýkání v královské rodině padly akcie, vládne tam zmatek | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemětřesení v Saúdské Arábii: Kvůli zatýkání v královské rodině padly akcie, vládne tam zmatek

Zemětřesení v Saúdské Arábii: Kvůli zatýkání v královské rodině padly akcie, vládne tam zmatek

Akciový trh v Rijádu dnes oslabil, nejvíce ztrácela investiční společnost Kingdom Holding prince Valída bin Talála. Trh tím reagoval na protikorupční razii, po které bylo v sobotu zatčeno 11 princů a současní i bývalí ministři. Mezi zadrženými je právě i princ Valíd bin Talál, miliardář a světoznámý investor s podíly v mnoha společnostech v západním světě.

Hlavní index burzy v Rijádu Tadawul v prvních minutách po začátku obchodování ztrácel až 2,3 procenta, než se zotavil a ztrátu zmírnil asi na půl procenta. Pohyboval se tak blízko 6925 bodů. Akcie s poklesem kurzu převážily nad ziskovými akciemi v poměru 155 k 15. Investiční společnost Kingdom Holding odepisovala až 9,9 procenta. Panickému výprodeji ale burza unikla, ceny některých blue chips, tedy nejkvalitnějších akcií na trhu, se příliš nezměnily.

Televize Al-Arabíja uvedla, že korunní princ Muhammad bin Salmán založil nový protikorupční výbor, který razii inicioval. Vedle 11 princů byli zadrženi čtyři současní ministři a desítky ministrů minulých vlád, spolu s nimi i několik prominentních podnikatelů. Zátah podle analytiků posiluje mocenské postavení korunního prince.

Pokles kurzů akcií souvisí s obavami, že zadržení podnikatelé budou teď nuceni odprodat podíly v některých firmách, což by mohlo způsobit prodejní tlak, a tedy další pokles kurzu. Také lze očekávat, že klesne objem nových investic na trhu. Místní investoři by ale upevnění moci korunního prince mohli přivítat, protože by tím do budoucna mohla klesnout nejistota. Rychleji by se pak mohly pohnout i plánované ekonomické reformy, včetně privatizace a nových rozvojových projektů.

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že rozhodnutí založit protikorupční výbor a zadržet prominentní osoby zvyšuje v království důvěru v právní stát. Zachová také příznivé investiční klima, které země před ekonomickými změnami potřebuje.

Burzy v dalších blízkovýchodních zemích rovněž oslabovaly. Hlavní index burzy v Dubaji odepisoval 0,9 procenta, zatímco burza v Kataru ztrácela 0,6 procenta.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.