Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel autor teorie tekuté modernity, sociolog Bauman

Zemřel autor teorie tekuté modernity, sociolog Bauman

Polskému vědci Zygmuntu Baumanovi bylo 91 let. Je považovaný za jednoho z největších sociologů 20. století. Proslul mimo jiné eseji o konzumní společnosti či teorií takzvané tekuté modernity.

„Drazí, Zygmunt odplynul do tekuté věčnosti dnes 9. ledna 2017. Rozloučila jsem se s ním v domě v Leedsu v nejbližším rodinném kruhu,“ sdělila médiím Kaniaová v narážce na zřejmě nejznámější Baumanův sociologický koncept „tekuté modernity“. Ten označoval současnou společnost jako velmi proměnlivou, globalizovanou, kladoucí velký důraz na individualitu a konzum, v níž se „rozpustily“ základy dřívější společnosti.

Bauman pocházel z polské židovské rodiny. Během války uprchl do tehdejšího Sovětského svazu a po pádu nacistického Německa byl jedním z nejaktivnějších analytiků vlivu holokaustu na soudobou společnost. Koncem 60. let byl nucen odejít z Polska, nejprve krátce působil v Izraeli, načež se usadil v Leedsu.

Mezi jeho nejznámější díla patří spis Modernita a holokaust vydaný v roce 1989 či zmíněná Tekutá modernita z roku 2000. Jeho kniha Myslet sociologicky je na řadě škol používána jako jedna ze základních učebnic této společenské vědy.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek