Zemřel Juraj Herz. Přední slovenský režisér, který natočil Spalovače mrtvol | info.cz

Články odjinud

Zemřel Juraj Herz. Přední slovenský režisér, který natočil Spalovače mrtvol

Slovenskému herci a režisérovi bylo 83 let. O jeho úmrtí informoval slovenský deník N s odkazem na herce Andreje Hryce, který s ním dlouhá léta spolupracoval. Herz natočil jeden z nejslavnějších československých filmů Spalovač mrtvol či drama Petrolejové lampy. 

„Slovenská i česká kinematografie před chvílí utrpěla nenahraditelnou ztrátu. Juraj Herz, jeden z nejúžasnějších režisérů, které jsem potkal, odešel do režisérského nebe. Nikdy na tebe nezapomenu," napsal Hryc na Facebooku.

Juraj Herz se narodil 4. září 1934 v Kežmaroku do židovské rodiny. Vystudoval fotografii na Umělecko-průmyslové škole v Bratislavě a později režii a loutkoherectví na DAMU v Praze. 

Proslavil se filmy jakou jsou Spalovač mrtvol nebo Petrolejové lampy. Ke známým Herzovým dílům patří také televizní film Sladké hry minulého léta, pohádka Panna a netvor nebo první český horor Upír z Feratu. Herz byl autorem více než 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Je držitelem Českého lva za celoživotní dílo. 

Opustili nás v roce 2018: Sebevraždy mladých, zabijácké rakoviny i nehody>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud