Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena při útoku v Manchesteru měla neuvěřitelné štěstí. Život jí zachránil iPhone

Žena při útoku v Manchesteru měla neuvěřitelné štěstí. Život jí zachránil iPhone

Útočník z Manchesteru po sobě kromě 22 mrtvých zanechal také skoro 60 zraněných. Jednou z nich je i 45letá Lisa Bridgettová, která během úterního útoku jen těsně unikla smrti. Život jí zřejmě zachránil její mobilní telefon, se kterým v okamžiku odpálení bomby telefonovala. Matice uvolněná z hřebíkové bomby tak zasáhla její iPhone a Lisa „jen“ přišla o prst. 

Jak tvrdí její manžel, Lisa měla „velké štěstí, že je naživu“. Mobil podle něj matici letící obrovskou rychlostí zbrzdila a změnila její trajektorii. „Skutečnost, že v té době telefonovala, jí pravděpodobně zachránila život. Matice zasáhla její telefon, což ji pravděpodobně odklonilo a také značně zpomalilo,“ říká její manžel Steve.

Matice pocházela z takzvané hřebíkové bomby, kterou pravděpodobný terorista Salman Abedi použil s cílem zavraždit co nejvíce lidí. Její účinnost je totiž znásobena právě tím, že kromě trhaviny obsahuje i matice, hřebíky nebo šrapnely – jakékoliv kovové předměty, které se po výbuchu trhaviny rozletí vysokou rychlostí do okolí. Počet mrtvých a zraněných je tak mnohonásobně větší.

Lisa, která byla na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande se svou dcerou a její kamarádkou, utrpěla následkem útoku mnohočetná zranění. Kromě toho, že přišla o prst, má také zlomený kotník a velké zranění na stehně. V úterý podstoupila první operaci a další ji ještě čeká.

Její manžel věří, že se Lisa brzy uzdraví, a děkuje policii i manchesterské nemocnici za pomoc. Prvním na jeho děkovacím listu je ale správce haly, kde se koncert odehrál. „Zvláště chci poděkovat správci manchesterské arény Peterovi za to, že Lise venku pomohl a dostal ji do bezpečí,“ říká podle deníku The Guardian.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1