Ženu mu v zajetí znásilnili, porodila čtyři děti. Kanaďan vězněný v Pákistánu popsal pět let trvající horor | info.cz

Články odjinud

Ženu mu v zajetí znásilnili, porodila čtyři děti. Kanaďan vězněný v Pákistánu popsal pět let trvající horor

Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu islamisté napojení na hnutí Taliban, uvedl, že únosci zabili jeho malou dceru a znásilnili jeho manželku. Boylea, jeho ženu Caitlan Colemanovou a jejich tři děti osvobodila tento týden ze zajetí Talibanu pákistánská armáda.

Boyle se k pětiletému pobytu v zajetí vyjádřil v pátek pozdě večer místního času (dnes SELČ) po přistání v Kanadě, kam se vrátil s celou rodinou. Colemanová byla v době, kdy manželský pár unesli radikálové, těhotná. V zajetí porodila čtyři děti.

olemanová a Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Únosci nedávno s rukojmími překročili hranici do Pákistánu, kde je osvobodili pákistánští vojáci. K operaci přispěly informace amerických tajných služeb, sdělil již dříve Islámábád.

"Hakkáníové projevili hloupost únosem poutníka a jeho ženy ve vysokém stupni těhotenství, kteří přišli pomáhat obyčejným vesničanům do afghánských oblastí pod kontrolou Talibanu. Zastínit to může jen hloupost a odpornost rozkazu k zabití mé malé dcery," řekl Boyle na letišti v Torontu. Výraz poutník už Boyle dál nerozvedl a neposkytl ani žádné podrobnosti k zabití dítěte.

Ještě v letadla poskytl Boyle agentuře AP písemné prohlášení, v němž svou rodinu popsal jako "houževnatou a odhodlanou". Jedno z dětí má podle něj zdravotní problémy a únosci je v zajetí vyživovali proti jeho vůli.

Rodina chce odcestovat k příbuzným do Smiths Falls, což je zhruba 80 kilometrů od Ottawy. Kanadská vláda oznámila, že bude nadále rodinu podporovat.

Zpáteční cestu zkomplikoval podle amerických zdrojů Boyle, když v Pákistánu odmítl nastoupit do amerického vojenského letadla a požádal, aby byl dopraven do Kanady. Pár cestoval nejprve do Londýna a odtud do Toronta. Boyle ale tvrdí, že nikdy neodmítl nastoupit do letadla, které by ho dopravilo blíž k domovu. Jeho otec řekl, že Boyle odmítl nastoupit, protože americké letadlo směřovalo na základnu Bagrám, zatímco jeho syn se chtěl vrátit co nejdříve na americký kontinent.

Podle americké verze se ale mohl Boyle obávat, že se v rukou Američanů ocitne ve vazbě vzhledem ke své minulosti. Byl totiž ženatý se sestrou jednoho z teroristů zadržovaných na základně Guantánamo a dcerou finančníka Al-Káidy. Manželství bylo později rozvázáno a Boyleův bývalý švagr, který se narodil v Kanadě, byl do Kanady propuštěn. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Boyle ani Colemanová v USA nečelí žádnému obvinění.

Colemanová, která je z Pensylvánie, podle novinářů seděla v letadle s hlavou zahalenou do závoje. Na dotaz, zda je Boyleovou ženou, neodpověděla, jenom kývla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud