Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy mají po nakupování jen čtvrtinu mozku, nesmějí řídit, hlásal vlivný klerik. Saúdové ho radši odklidili z dohledu

Ženy mají po nakupování jen čtvrtinu mozku, nesmějí řídit, hlásal vlivný klerik. Saúdové ho radši odklidili z dohledu

Mocný klerik Saad Hidžrí pronesl natolik absurdní hodnocení na adresu žen, že to bylo i na Saúdskou Arábii příliš. Duchovního, který obhajoval zákaz řízení pro ženy, za to čekal nemilosrdný konec ve funkci a zákaz všech náboženských aktivit. Informoval o tom britský The Guardian.

Jako by fakt, že ženy v Saúdské Arábii stále nesmějí ani usednout za volant, nebyl sám o sobě dost výbušný. Saad Hidžrí přilil olej do ohně. Dopravnímu odboru na videu položil otázku, co by úředníci dělali, pokud by narazili na muže, co má „jen polovinu mozku“. Hidžrí podle všeho na nějaké velké zdůvodňování nečekal a sám dodal, že by řidičák takovému adeptovi nikdo nedal. „Tak jak byste ho mohli dát ženě, která má jen polovinu mozku?“ tázal se následně.

Hidžrí se ovšem u těchto výpočtů nezastavil. „Pokud jde žena nakupovat, ztratí další polovinu. Co zbude? Čtvrtina,“ pokračoval mocný klerik, který v jedné ze saúdskoarabských provincií dosud zodpovídal za fatvy – respektované náboženské výnosy.

Poznámky pronesené duchovním vzbudily natolik velkou vlnu kritiky, že nehledě na svůj vliv přišel o místo a byl odstaven ode všech náboženských aktivit, aby nečeřil vody a nevyvolával nechtěné kontroverze.

Tématem žijí i sociální sítě. Jak Guardian poznamenává, video s bizarní úvahou lidé hojně sdíleli a příslušný hashtag se za 24 hodin objevil v bezmála 120 tisících případech. Ovšem ozval se i druhý tábor, který na ultrakonzervativních postojích a tvrdých restrikcích pro ženy nevidí nic špatného. Hashtag, který v podstatě konstatuje, že Hidžrí mluvil v zájmu žen, a nikoli proti nim, doplňoval ve sledované době asi 20 tisíc tweetů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1