Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy sobě. Clintonová by podle Merkelové posílila ženskou pozici v politice

Ženy sobě. Clintonová by podle Merkelové posílila ženskou pozici v politice
 

Pokud v prezidentském volebním klání v USA zvítězí kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová, zlepší to postavení žen v mezinárodní politice. Dnes to v Berlíně uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

„Přiblížili bychom se vyrovnanému postavení mužů a žen ve vedoucích pozicích,“ odpověděla německá kancléřka Angela Merkelová na otázku novinářů, co by pro ni znamenalo případné vítězství demokratické kandidátky na šéfku Bílého domu Hillary Clintonové. Delší komentář ale politička, která je proslulá svou zdrženlivostí, odmítla poskytnout.

Merkelová se k průběhu volební kampaně v USA a spekulacím, kdo se stane příštím americkým prezidentem, nevyjadřovala ani v minulosti. Na rozdíl od Clintonové, která řekla, že kancléřka patří k jejím „oblíbenkyním“, si své preference nechává pro sebe.

Několikrát pouze naznačila, koho by ráda potkávala při jednáních na mezinárodních summitech. Naposledy letos v létě. To se jí média ptala, zda jí představa republikána Donalda Trumpa v úřadu amerického prezidenta budí ze spaní. Merkelová tehdy s kamennou tváří odvětila, že ne. Jindy zase na adresu bývalé americké ministryně zahraničí v Obamově administrativě uvedla, že si jí cení za „strategické uvažování a velkou odhodlanost“.

Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně spolu s kancléřkou vystoupila také norská premiérka Erna Solbergová. Ta řekla, že pokud by Hillary Clintonová porazila Donalda Trumpa a stala se vůbec první ženou v čele USA, přineslo by to důležitý precedens.

„Pravděpodobně by to inspirovalo mladé ženy, aby si nemyslely, že politika je výhradní doménou mužů. I ony mají šanci ovlivnit společnost,“ uvedla Solbergová. „Ale není to tak, že je tu nějaký dámský klub, který chce vládnout světu,“ dodala.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744