Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy versus Trump. Washingtonem procházejí stovky tisíc demonstrantek

Ženy versus Trump. Washingtonem procházejí stovky tisíc demonstrantek

Vzniklo to spontánně a hned po prezidentských volbách. Právničku v důchodu Theresu Shookovou zklamalo vítězství Donalda Trumpa natolik, že na facebooku založila protestní stránku. Než šla ten večer spát, měla už nahlášených 40 účastníků. Ráno jich bylo na deset tisíc.

Zájem o akci měla i Joyce Weinsteinová, svérázná liberální umělkyně z newyorkského Manhattanu, která feministické motivy už po desetiletí zobrazuje ve svých dílech. „To, že půjdu, mi bylo jasné v okamžiku, kdy jsem se o akci dozvěděla,“ říká Weinsteinová.

O politiku se zajímala vždycky. Ve volbách byla velkou zastánkyní Hillary Clintonové. Když jsme se setkaly v říjnu, o jejím vítězství nepochybovala. Kampaň sledovala intenzivně, teď se ale její svět zdánlivě zúžil jen na politiku a tento konkrétní protest. K ničemu tak velkému se – co se týče politiky – dosud nikdy nepřidala.

K účasti na pochodu přesvědčila i část svých přátel, další přemluvila, aby pomohly zorganizovat podobný pochod v New Yorku. „V mém okolí je to opravdu velké téma, v posledních týdnech jsme téměř o ničem jiném nemluvili.“

Jejím hlavním cílem je ukázat, kolik lidí s Trumpovým zvolením nesouhlasí. Na dvě stě tisíc, možná více žen, které se do Washingtonu sjely, mají ale i další důvody. Některé bojují za právo na potrat, jiná za práva gayů a imigrantů, další za zachování stávající zdravotnické nebo environmentální politiky.

Pomáhají i celebrity jako Scarlett Johanssonová, Angela Davisová nebo Michael Moore. Sama Hillary Clintonová podle všeho nevystoupí, vítr z plachet to ale demonstrantkám nebere.

Pražská podpora
Na 200 lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí, kde účastníci měli transparenty vyzývající ke změnám ve společnosti i politice, k začátku skutečné péče o Zemi ohroženou globálními změnami, s výzvami k boji proti fašismu, k empatii jednoho k druhému a ke stavění mostů mezi lidmi, nikoli zdí.

Proti Trumpovu sexismu

Jedním z hlavních problémů, které účastnici a účastnice pochodu s Trumpem mají, je Trumpův přístup k ženám. Vyčítají mu slova, která zazněla na nahrávce z roku 2005, ve které se chlubil, že díky svému postavení celebrity si s nimi může dělat, co se mu zlíbí. Několik žen ho poté obvinilo ze sexuálního obtěžování, Trump jejich nařčení smetl pod stůl. Část demonstrantů teď jeho slova připomíná tím, že mají na hlavě růžové čepice ve tvaru kočičí hlavy (pussy).

Weinsteinová si na průvod žádné zvláštní oblečení nepřipravila. Přivezla si ale plakát, který vyrobila její 11letá vnučka. Stojí na něm „Ženy proti Trumpovi“. I malá autorka s jedním takovým dnes hrdě projde, i když o tisíce kilometrů dál v Severní Dakotě. Její babička v ní feminismus podporuje, jde jí ale i o jiná témata. Politikům chce ukázat, že musí být zodpovědnější a transparentnější a že společnost je připravená se proti nim postavit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744