Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zesláblým chlapcům v jeskyni už nezbývá moc kyslíku. Záchranáři chystají mimořádně riskantní akci

Zesláblým chlapcům v jeskyni už nezbývá moc kyslíku. Záchranáři chystají mimořádně riskantní akci

Speciálně vycvičení potápěči thajské námořní pěchoty jsou připraveni na záchrannou akci malých fotbalistů uvězněných v jeskyni. Elitní vojáci jsou v napjaté pohotovosti kvůli příchodu monzunových dešťů i klesající hladině kyslíku v pasti, do které se 12 dětí společně se svým trenérem dostalo už téměř před 14 dny. Informuje o tom deník Daily Mail.

Mladí fotbalisté a jejich 25-letý kouč nejsou podle expertů zatím na evakuaci podvodní cestou připraveni. Přesto se zřejmě záchranáři k riskantní operaci v nejbližších dnech budou muset odhodlat.

Narongsak Osottanakorn, guvernér oblasti, ale upozornil, že chlapci nejsou na záchranu dostatečně silní. Dlouhou dobu byli bez jídla a zdravotnímu stavu nepomáhá ani klesající hladina kyslíku, která je nyní už jen na 15 %. Chlapci se nyní učí potápět, především jak nosit potápěčskou masku a jak pod vodou dýchat.

„Děti se učí, jak se potápět. Rádi bychom minimalizovali rizika, ale nemůžeme čekat, až bude více pršet a situace se ještě zhorší,“ prohlásil guvernér na noční tiskové konferenci.

Složitá cesta skrze jeskyně, včetně zatopených částí, zabere i zkušeným potápěčům kolem pěti hodin. Cestou ven by fotbalisty čekalo nejen potápění, ale třeba také šplhání. Chlapci jsou vyčerpaní a hladoví. Guvernér v pátek v noci záchrannou misi vyloučil, situace se ale může v nejbližších dnech změnit.

Hlášené monzunové deště by ale mohly přístup do jeskyně zcela znemožnit, stejně tak jako záchranu všech 13 lidí. Pokud by se tak totiž stalo, došlo by k dalšímu zatopení jeskyně a tým by tam mohl zůstat uvězněný i čtyři měsíce.

„Chlapci přišli do jeskyně zpředu, tudy také odejdou,“ vyloučil guvernér pro tuto chvíli jinou cestu ven. Obává se ale o životy každého, kdo se záchranné mise účastní.

Během pátku se záchranářům podařilo odčerpat tolik vody, aby chlapci mohli některé části projít bez potřeby se potopit. Zhruba 11 hodinová záchranná cesta by se tak zkrátila na 6 hodin.

Britští potápěči chlapce během pátku také znovu kontrolovali, tři z nich jsou prý poměrně zesláblí. „Slabší než ostatní, ale ne ve vážném stavu. Mentálně jsou všichni silní,“ dodal Osottanakorn.

Bývalý voják se při záchraně utopil 

Při záchranných akcích v zatopené jeskyni zemřel v pátek bývalý příslušník thajského námořnictva Saman Kunan. Podle úřadů muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit. 

Zkušený potápěč cestu nepřežil, přestože byl ve velmi dobré fyzické kondici - absolvoval triatlony. I tato tragédie přispěla k dalším obavám o osud skupiny, z níž někteří neumějí ani plavat. Na místo už dorazili také dva čeští experti z řad hasičů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744