Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zesláblým chlapcům v jeskyni už nezbývá moc kyslíku. Záchranáři chystají mimořádně riskantní akci

Zesláblým chlapcům v jeskyni už nezbývá moc kyslíku. Záchranáři chystají mimořádně riskantní akci

Speciálně vycvičení potápěči thajské námořní pěchoty jsou připraveni na záchrannou akci malých fotbalistů uvězněných v jeskyni. Elitní vojáci jsou v napjaté pohotovosti kvůli příchodu monzunových dešťů i klesající hladině kyslíku v pasti, do které se 12 dětí společně se svým trenérem dostalo už téměř před 14 dny. Informuje o tom deník Daily Mail.

Mladí fotbalisté a jejich 25-letý kouč nejsou podle expertů zatím na evakuaci podvodní cestou připraveni. Přesto se zřejmě záchranáři k riskantní operaci v nejbližších dnech budou muset odhodlat.

Narongsak Osottanakorn, guvernér oblasti, ale upozornil, že chlapci nejsou na záchranu dostatečně silní. Dlouhou dobu byli bez jídla a zdravotnímu stavu nepomáhá ani klesající hladina kyslíku, která je nyní už jen na 15 %. Chlapci se nyní učí potápět, především jak nosit potápěčskou masku a jak pod vodou dýchat.

„Děti se učí, jak se potápět. Rádi bychom minimalizovali rizika, ale nemůžeme čekat, až bude více pršet a situace se ještě zhorší,“ prohlásil guvernér na noční tiskové konferenci.

Složitá cesta skrze jeskyně, včetně zatopených částí, zabere i zkušeným potápěčům kolem pěti hodin. Cestou ven by fotbalisty čekalo nejen potápění, ale třeba také šplhání. Chlapci jsou vyčerpaní a hladoví. Guvernér v pátek v noci záchrannou misi vyloučil, situace se ale může v nejbližších dnech změnit.

Hlášené monzunové deště by ale mohly přístup do jeskyně zcela znemožnit, stejně tak jako záchranu všech 13 lidí. Pokud by se tak totiž stalo, došlo by k dalšímu zatopení jeskyně a tým by tam mohl zůstat uvězněný i čtyři měsíce.

„Chlapci přišli do jeskyně zpředu, tudy také odejdou,“ vyloučil guvernér pro tuto chvíli jinou cestu ven. Obává se ale o životy každého, kdo se záchranné mise účastní.

Během pátku se záchranářům podařilo odčerpat tolik vody, aby chlapci mohli některé části projít bez potřeby se potopit. Zhruba 11 hodinová záchranná cesta by se tak zkrátila na 6 hodin.

Britští potápěči chlapce během pátku také znovu kontrolovali, tři z nich jsou prý poměrně zesláblí. „Slabší než ostatní, ale ne ve vážném stavu. Mentálně jsou všichni silní,“ dodal Osottanakorn.

Bývalý voják se při záchraně utopil 

Při záchranných akcích v zatopené jeskyni zemřel v pátek bývalý příslušník thajského námořnictva Saman Kunan. Podle úřadů muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit. 

Zkušený potápěč cestu nepřežil, přestože byl ve velmi dobré fyzické kondici - absolvoval triatlony. I tato tragédie přispěla k dalším obavám o osud skupiny, z níž někteří neumějí ani plavat. Na místo už dorazili také dva čeští experti z řad hasičů.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1