Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žhářský útok, nebo nehoda? V jednom z největších uprchlických center ve Švédsku hořelo

Žhářský útok, nebo nehoda? V jednom z největších uprchlických center ve Švédsku hořelo

Nejméně 15 lidí utrpělo zranění při požáru, který propukl v noci na dnešek v uprchlickém středisku u Vanersborgu v jihozápadním Švédsku. Dva lidé byli hospitalizováni, ostatní byli ošetřeni na místě. U Vanersborgu se nachází jedno z největších uprchlických center ve Švédsku.

Do nemocnice byli převezeni dva lidé, kteří vyskočili z okna ve druhém podlaží, aby unikli ohni, uvedl policejní mluvčí Tommy Nyman. Ostatní postižení se nadýchali kouře a byli ošetřeni na místě.

Policie dostala informaci o požáru ve 4:15 SEČ. Všech 158 ubytovaných bylo z budovy evakuováno. Policie zahájila vyšetřování.

Loni došlo ve Švédsku k celkem 112 požárům uprchlických ubytoven a přijímacích center. Většina z nich byla založena úmyslně, žháře se ale jen zřídka podaří odhalit. Loni v srpnu poslal švédský soud na šest let do vězení syrského žadatele o azyl, který v červenci podpálil ubytovnu, kde žil. K několika loňským požárům uprchlických center se přihlásil Islámský stát. Švédsko je známo jako země s nejvyšším počtem příslušníků této džihádistické organizace na hlavu v Evropě.

Ve zhruba desetimilionovém Švédsku za předloňského migračního přílivu do Evropy požádalo o azyl asi 163.000 migrantů. Švédsko tak patřilo spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link