Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žhavý adept na francouzského prezidenta François Fillon čelí kvůli manželce skandálu

Žhavý adept na francouzského prezidenta François Fillon čelí kvůli manželce skandálu

Kandidát pravice na příštího francouzského prezidenta François Fillon se snaží uhasit skandál okolo zaměstnávání vlastní manželky v dobách, kdy byl ještě poslancem. Na tom sice není ve Francii nic nelegálního, ale nemělo by jít o zaměstnání zcela fiktivní a navíc s vysokým platem ze státní pokladny, jak tvrdí tisk.

Penelope Fillonová sice vystudovala práva, ale vždy se uvádělo, že místo o kariéru se starala o rodinu jako žena v domácnosti. Podle vlastních slov se nikdy nepletla do manželovy politické práce. Satirický časopis Le Canard enchaîné ale nyní vyrukoval s odhalením, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu Kč) za osm let práce v roli asistentky poslance, nejprve svého muže a pak – když se Fillon stal premiérem – i jeho nástupce v Národním shromáždění. Populární týdeník tvrdí, že jeho reportéři nenašli ani náznak, že by Fillonova choť skutečně nějakou práci vykonávala.

Fillonův mluvčí přiznal, že Penelope Fillonová byla spolupracovnicí svého chotě, ale zdržel se vyjádření ohledně odměny za práci. „Je běžnou praxí, že manželky poslanců jsou jejich zaměstnanci, na levé i na pravé straně politického spektra,“ řekl Thierry Solère.

„Vždy pracovala ve stínu, protože není v jejím stylu sama se drát dopředu,“ zareagoval na podezření, že šlo o fiktivní zaměstnání, další Fillonův spolupracovník Benoist Apparu. „Zaměstnávat manželku není ani nezákonné, ani amorální. Národní shromáždění to povoluje,“ řekl. Ani on však neuvedl žádné podrobnosti ohledně odměny za práci.

Časopis tvrdí, že se dostal k údajům, podle kterých Penelope Fillonová pobírala v různých obdobích od 3 900 až po 7 900 eur měsíčně hrubého (asi 105 000 až 213 000 Kč). Kromě toho si měla přijít ještě na dalších pět tisíc eur v revue vydávané Fillonovým přítelem.

„Nikdy jsem s ní nepracovala, nic o tom nevím. Znám ji jen jako ministrovu manželku,“ řekla týdeníku parlamentní spolupracovnice poslance Marka Joulauda, v jehož službách měla politikova manželka působit po Fillonově odchodu do vlády.

„Nikdy jsem se s paní Fillonovou nesetkal, ani jsem ji nikdy v redakci neviděl,“ řekl ředitel časopisu Revue des deux mondes, kde měla Fillonova choť působit. Michel Crépu nicméně dodal, že Penelope Fillonová byla podepsaná pod dvěma či třemi články. Mluvčí Solère tvrdí, že Crépu „byl špatně informován“.

Fillonův tábor se podle agentury Reuters horlivě snaží potlačit každou zprávu, která by favoritovi mohla uškodit v klání o Elysejský palác. Podle průzkumů se očekává, že Fillon jako kandidát umírněné pravice postoupí do závěrečného duelu 7. května, ve kterém se mu podle všeho postaví šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Politický veterán, dvaašedesátiletý Fillon se těší pověsti dokonalého gentlemana a vzorného otce rodiny. Penelope, která pochází z Walesu, si vzal v roce 1980 a spolu mají pět dětí. V jednom rozhovoru o důležitosti rodiny se bývalý premiér z éry prezidenta Nicolase Sarkozyho nechal slyšet, že by nikdy nedovolil, aby mu politika zasahovala do soukromého života.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek