Články odjinud

Zhrzený Mugabe se mstí za svržení, před volbami podpořil opozici

Zhrzený Mugabe se mstí za svržení, před volbami podpořil opozici

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe, kterého po 37 letech u moci loni donutila armáda k rezignaci, v nadcházejících volbách hlavy státu nepodpoří kandidáta své domovské vládnoucí strany ZANU-PF. Čtyřiadevadesátiletý Mugabe to dnes řekl na tiskové konferenci.

Mugabeho vystoupení před novináři v předvečer voleb bylo velice nečekané a bývalý prezident v něm několikrát zaútočil na lidi, kteří ho podle něj ilegálně sesadili z prezidentského křesla. Mezi ně počítá i svého nástupce, prozatímního prezidenta Emmersona Mnangagwu, který je v barvách ZANU-PF jedním z nejnadějnějších volebních kandidátů.

„Nemůžu hlasovat pro ty, kteří mě trýznili. Nemůžu hlasovat pro ZANU-PF,“ sdělil Mugabe. Žádného z Mnangagwových protikandidátů přímo nepodpořil, jmenovitě však zmínil hlavního opozičního lídra Nelsona Chamisu a popřál mu hodně štěstí.

V pondělních volbách se o přízeň voličů utkají přes dvě desítky kandidátů. Největšími favority ale jsou Mnangagwa a Chamisa. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes polovinu všech platných hlasů, uskuteční se 8. září druhé kolo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud