Zhrzený Mugabe se mstí za svržení, před volbami podpořil opozici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zhrzený Mugabe se mstí za svržení, před volbami podpořil opozici

Zhrzený Mugabe se mstí za svržení, před volbami podpořil opozici

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe, kterého po 37 letech u moci loni donutila armáda k rezignaci, v nadcházejících volbách hlavy státu nepodpoří kandidáta své domovské vládnoucí strany ZANU-PF. Čtyřiadevadesátiletý Mugabe to dnes řekl na tiskové konferenci.

Mugabeho vystoupení před novináři v předvečer voleb bylo velice nečekané a bývalý prezident v něm několikrát zaútočil na lidi, kteří ho podle něj ilegálně sesadili z prezidentského křesla. Mezi ně počítá i svého nástupce, prozatímního prezidenta Emmersona Mnangagwu, který je v barvách ZANU-PF jedním z nejnadějnějších volebních kandidátů.

„Nemůžu hlasovat pro ty, kteří mě trýznili. Nemůžu hlasovat pro ZANU-PF,“ sdělil Mugabe. Žádného z Mnangagwových protikandidátů přímo nepodpořil, jmenovitě však zmínil hlavního opozičního lídra Nelsona Chamisu a popřál mu hodně štěstí.

V pondělních volbách se o přízeň voličů utkají přes dvě desítky kandidátů. Největšími favority ale jsou Mnangagwa a Chamisa. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes polovinu všech platných hlasů, uskuteční se 8. září druhé kolo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.