Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Židé mají na Ukrajině nepřiměřenou moc, prohlásila Savčenková a nazvala je „židáky“

Židé mají na Ukrajině nepřiměřenou moc, prohlásila Savčenková a nazvala je „židáky“

„Nemám nic proti Židům, nemám ráda židáky,“ řekla v rozhovoru pro ukrajinskou televizi ukrajinská poslankyně a někdejší bojová pilotka Nadija Savčenková, která v roce 2014 padla do ruského zajetí a za její propuštění bojovaly nejen vlády některých evropských zemí, ale i Evropská unie jako celek. „Židé na Ukrajině disponují 80 % moci, zatímco tvoří jen 2 % jejích obyvatel,“ postěžovala si. Zmínila například jméno ukrajinského premiéra Vladimira Grojsmana, který má židovské kořeny. Informoval o tom Židovský tiskový a informační servis.

Kromě ukrajinského předsedy vlády v rozhovoru padlo jméno také ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo bývalé ukrajinské premiérky Juliji Tymošenkové, která se stala jedním ze symbolů Oranžové revoluce a kvůli vyjednání nevýhodných podmínek o dodávkách ruského zemního plynu strávila několik let ve vězení. 

Není to poprvé, kdy se Savčenková obula do Židů. Už v dřívějším rozhovoru pro televizi OneNews Savčenková souhlasila se svým spoluřečníkem, který tvrdil, že „Židé přebírají vládu na Ukrajině“.

„Vskutku, část vládnoucího establishmentu na Ukrajině nemá vcelku ukrajinskou krev a o tom musíme mluvit a jednat,“ řekla tehdy Savčenková, kterou při soudních líčeních v Rusku zastupoval lidskoprávní advokát Mark Feigin, který má také židovský původ. Jak přitom několikrát přiznal, kvůli obhajobě Savčenkové byl sám ruskými úřady několikrát zatčen a obtěžován.

Od roku 2014 byla Nadija Savčenková vězněna Ruskem, podle kterého byla odpovědná za zabití dvou ruských novinářů. Soud ji v březnu roku 2016 shledal vinou a odsoudil na 22 let k odnětí svobody. V témže roce byla propuštěna výměnou za dva ruské vojáky a vrátila se na Ukrajinu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744