Zimbabwe je opět v plamenech. Nynější vládci jsou stejní, možná horší než diktátor Mugabe, říká opozice | info.cz

Články odjinud

Zimbabwe je opět v plamenech. Nynější vládci jsou stejní, možná horší než diktátor Mugabe, říká opozice

Africké Zimbabwe zachvátily bouřlivé demonstrace, do kterých bezpečnost střílela ostrými. A armádní helikoptéry je rozháněly slzným plynem. Důvodem je skokové zdražení pohonných hmot, nedostatek potravin a obecně špatná ekonomická situace. Demonstranti upozorňují, že vláda sice nebádá občany k šetrnosti, ba vyzvala je k jízdě na kole, sami úředníci si ale nakoupili nová auta a ani jinak prý rozhodně netrpí.

Dnes začaly nepokoje ve frontě na chleba, u které se shromáždili nespokojení obyvatelé hlavního města Harare. V Zimbabwe ale probíhají demonstrace už od pondělka: lidé protestují především proti dramatickému zvýšení cen na čerpacích stanicích, kde navíc palivo často chybí. Britská stanice BBC cituje server GlobalPetrolPrices.com, podle kterého teď obyvatelé ekonomicky strádající země platí za pohonné hmoty planetárně nejvyšší obnos.

Střízlivé statisticky uvádějí počet mrtvých na (jistě) pět. Opoziční zdroje, jejichž údaje ovšem nelze ověřit, hovoří o mnohonásobně větším počtu obětí. Podle organizace Human Rights Watch střílely bezpečnostní jednotky do opozičníků ostrou municí. A rozhánět davy na barikádách pomáhaly i vojenské vrtulníky.

Jinými slovy: mnozí Zimbabwané nabyli dojmu, že se vrátily neslavné časy diktátora Roberta Mugabeho. Ten stát na jihovýchodě Afriky řídil tvrdou rukou dlouhých 37 let (mezi roky 1980 a 2017), a to nejprve jako šéf vlády, posléze z prezidentského křesla. Ostatně, jeho někdejší spolustraníci ze Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty (ZANU-PF) šéfují zemi dosud. A na staré způsoby podle všeho docela nezapomněli. Za nepokoje podle nich nemůže jen prostá skutečnost, že se zemi i díky dlouhé, diletantské a zkorumpované vládě Roberta Mugabeho hospodářsky nedaří.

Na vině je podle kabinetu hlavně opozice, respektive všichni kritici kabinetu a armády: ti prý společně obyvatele k demonstracím popouzí. Proto vláda do ulic nasadila uniformy, které demonstrace rozprášily. Zatkla Evana Mawarireho, populárního pastora s opozičními postoji. Největší telekomunikační společnosti Econet přikázala vypnout internet: sama společnost pak rozeslala zimbabwským zákazníkům omluvnou textovou zprávu, podle které jedná na příkaz kabinetu a už „nemá věci pod kontrolou“.

Popelem rovněž lehla centrální kancelář hlavní opoziční sily v zemi, tedy Hnutí pro demokratickou změnu (HDC). Mimochodem, ZANU-PF brzy po incidentu přispěchala s tvrzením, že i její – některá – oblastní stranická centra vyhořela.

Zimbabwe je pod významným čínským vlivem, což zřejmě platí i pro armádu. Cynikové tvrdí, že si vojáci v roce 2017 odletěli do Číny pro povolení svrhnout Roberta Mugabeho (které dostali). Podle části expertů hrozí, že se Zimbabwe – podobně jako jiné africké země – vydají tzv. čínskou cestou. Tedy pokusí se svým občanům zajistit alespoň náznaky prosperity, ovšem zcela rezignují na snahy o nastolení svobody, či dokonce demokracie.

V tuto chvíli se vládnoucí předáci ZANU-PF zmohli pouze na motivační hesla, která Zimbabwany jen popudila. Trápí je vysoké ceny pohonných hmot? Mají si pořídit kola, vzkázal demonstrantům kabinet. Sami si přitom nakoupili nová auta a vůbec se jim daří dobře, alespoň podle tvrzení nespokojenců v ulicích. „Bývalý prezident Mugabe byl čisté zlo, ale lidem aspoň naslouchal,“ konstatoval pro agenturu AFP demonstrant jménem Mthandazo Moyo.

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud