ŽIVĚ: Merkelová utrpěla vítězství, socialisté padli na dno. Radikálové z AfD jsou třetí nejsilnější | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ŽIVĚ: Merkelová utrpěla vítězství, socialisté padli na dno. Radikálové z AfD jsou třetí nejsilnější

Angela Merkelová a její CDU dosáhly na vítězství v nedělních parlamentních volbách, i když zdaleka ne tak přesvědčivé, jak se očekávalo. Druhá SPD zaznamenala navzdory svému umístění porážku a odchází do opozice. Obě mainstreamové politické síly dosáhly na historicky nejhorší zisky (nebo jedny z nejhorších - v závislosti na upřesněných výsledcích). Podle předběžných odhadů ma CDU/CSU 32 %, SPD 20 % hlasů. Třetí je protiimigrační krajně pravicová Alternativa pro Německo, která slaví úspěch. Krajní pravice bude mít zastoupení v parlamentu poprvé od konce druhé světové války, do koalice s ní ale nikdo nepůjde. Aktuální dění a výsledky sledujeme online.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.