Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život bez ceny. Teroristé z Boko Haram platí za sebevražedný atentát 16 korun

Život bez ceny. Teroristé z Boko Haram platí za sebevražedný atentát 16 korun

Pro někoho je cena lidského života nevyčíslitelná, islamistická teroristická skupina Boko Haram si ho cení v přepočtu na pouhých šestnáct korun. Právě tolik dostala osmnáctiletá nigerijská dívka Amina za to, že se vyhodí do vzduchu a s sebou na onen svět vezme další lidi. 

„Dali nám 200 nigerijských nairů (cca 16 Kč) a řekli, že si za to můžeme koupit jídlo,“ řekla Amina reportérovi nigerijské zpravodajské agentury (NAN) poté, co jí policisté zabránili dokonat teroristický útok ve městě Maiduguri na severovýchodě země.

Do města přijela Amina s další dívkou Zainab. Opásané výbušninami dostaly pokyn, aby se odpálily na jakémkoliv místě s vyšší koncentrací lidí. „Říkali, že když zmáčkneme tlačítko, bomba vybuchne a my půjdeme automaticky do nebe,“ popsala Amina. Volba nakonec padla na čerpací stanici, která ale nakonec sebevražednému útoku odolala.

Chování žen se zdálo podezřelé nedaleko stojící policejní hlídce, která si obě chtěla raději prověřit, a tak je vyzvala, aby zastavily, uvedl policejní mluvčí Victor Isuku. Amina vyvázla bez zranění, protože dostala strach a výbušné zařízení ze sebe strhla. Zainab, která měla více kuráže a chtěla dokončit útok, skončila s prostřelenou nohou.

Ani jedna z nich si úděl sebevražedné atentátnice podle všeho nevybrala sama. Amina tvrdí, že pochází z oblasti, kterou ovládá teroristická skupina Boko Haram. Její rodina se pokusila z nedobrovolného zajetí uniknout, ale přišla o život. Amina se musela vdát za jednoho z bojovníků organizace a podstoupit výcvik na sebevražednou atentátnici.

„Bála jsem se, a tak jsem ji řekla, že nezvládnu odpálit žádnou nálož. Oni tedy přikázali Zainab, aby se odpálila sama, že to poslouží svému účelu i tak,“ popsala Amina dění před osudným dnem. „Na cestě do Maiduguri jsme potkali vojáky. Začali po nás střílet a ti, kteří nás doprovázeli, utekli,“ dodala.

Co bude s dívkami dál, není jasné. Zřejmě je čeká série výslechů, od nichž si nigerijské ozbrojené složky slibují vypátrání dalších vzbouřenců patřících k islamistické teroristické skupině Boko Haram. Ta podle Independentu stále častěji využívá k sebevražedným útokům i mnohem mladší dívky, než jsou Amina a Zainab. Množí se také případy, kdy Boko Haram posílá spáchat atentát ženu s dítětem, protože nebudí takové podezření a je větší pravděpodobnost, že se vyhne policejní či armádní kontrole.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744