Články odjinud

Život Italů z článku zavražděného novináře Kuciaka: Sbírka ferrari a luxusní haciendy

Život Italů z článku zavražděného novináře Kuciaka: Sbírka ferrari a luxusní haciendy

Kdo jsou Italové, které zavražděný novinář Ján Kuciak (†27) spojil s mafií 'Ndrangheta, a jak si u našich sousedů žijí? Ze spletence podezřelých podnikatelů na východě země vyčnívají dvě osobnosti: Antonino Vadala a Diego Roda. Oba jsou na Slovensku od 90. let a hovoří už celkem obstojně slovensky.

Táhne se za nimi historie kontroverzních obchodů, čemuž napovídá i řada firem, které zakládali, prodávali či nechali zkrachovat. Nevypadá to ovšem, že by tím trpěl jejich osobní život: rozhodně mají kde bydlet i čím jezdit.

Antonino Vadala: Slíbil 1,8 miliardy, nedostali nic

V minulosti figuroval v desítkách firem, aktuálně jich má šest: zejména přes stavebnictví, nemovitosti a reklamu. Zemědělství se zdá být v menšině a zmizela solární energetika. V té se nechvalně proslavil: v Lučenci slíbil vybudovat dvě fabriky za 70 milionů eur (v přepočtu téměř 1,8 mld. Kč), čímž na sebe upozornil, ale skutek utek…

Na Facebooku se »přátelil« s řadou politiků a dalších významných postav, teď od něj dávají ruce pryč. Namočili se do nějaké jeho špíny? S dotacemi se jen tak bez pomoci podvádět nedá… Nicméně bílé »lambo«, kterým se chlubí na Facebooku, si už pořídit stihl...

Diego Roda: Sbírá rudé vozy, ale lidem neplatí

Jméno Diego Roda je v obchodním rejstříku spjato s 24 firmami, v současnosti je ve čtyřech. Zaměřovat se mají na obchod všeho druhu, od jatečního dobytka po závodní auta. Rodovi osobně se patrně daří dobře, ne už tolik jeho společnostem. „Do obýváku si dal ferrari, teď si koupil zase nové ferrari, ale na výplaty lidem nemá,“ řekla TV Joj dojička z jeho firmy.

Další ze zaměstnanců jeho agropodniků zase reportérům ukázal, jak Roda odmítá platit 200 € (5 tis. Kč) za kafilerii a mršiny krav a telat nechává navzdory předpisům zakopat do země. Fárem se ale chlubit nestydí, místní dobře vědí, kdo hlučná červená žihadla po ulicích Michalovců prohání. Ve sbírce má třeba i skvost z omezené série Ferrari LaFerrari. Koupit se dá dnes leda v aukci, stojí kolem 200 milionů Kč. Ale Roda s ním jezdil tak neopatrně, že ho v Budapešti pěkně pomlátil.

Další články o smrti Jána Kuciaka najdete na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud