Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život po zrušení Obamacare? Doplatit by na to mohly děti v Arizoně

Život po zrušení Obamacare? Doplatit by na to mohly děti v Arizoně

Jak bude vypadat život Američanů po zrušení zdravotnické reformy, tzv. Obamacare? Zřetelný dopad by krok, který si za prioritu vytyčil nový prezident Donald Trump, měl mít třeba v Arizoně. Program zdravotního pojištění tam ožil teprve loni. Teď by mohl opět zmizet.

„V historii rodiny nemáme rakovinu, takže to nebylo něco, na co bych si dávala pozor,“ popisuje Vanessa Ramirezová, když sedí před knihovnou své alma mater Arizona State University. Rakovinu vaječníků jí diagnostikovali v pouhých třiadvaceti letech. Dnes – o deset let později – je zdravá jak ona, tak její děti. Stejně ale podle ní může dojít k nečekaným událostem. „Mám dvě malé děti, které pořád běhají okolo. Jsou pěkně hlučné. Mám dceru, která ráda leze na stromy,“ popisuje mladá žena pro portál CNN, proč pokládá zdravotní pojištění za jednu z priorit.

Po zkušenostech, kterými si prošla, nebere Ramirezová zdravotní péči jako něco samozřejmého. Stejně tak řada dalších Američanů, kteří mají zkušenosti s těžko dostupným komerčním pojištěním. Díky zdravotnické reformě, která přinesla cenově dostupnou péči, si mohla Ramirezová zajistit navzdory svým zdravotním komplikacím pojištění. Dosáhly na něj i její děti. „Chci, aby měly zdravotní pojištění a lékaři je monitorovali, kdyby se objevilo něco špatného,“ říká Američanka.

Její děti jsou pojištěné skrze program v Arizoně pojmenovaný jako KidsCare. Až do loňského roku byl přitom zápis do něj zmrazený. Až Obamacare ho vrátila zpět k životu, když přispěla na pokrytí nákladů. „Mnoho lidí si neuvědomuje, že zrušení Affordable Care Act (tzv. Obamacare – pozn. red.) by mohlo vymazat KidsCare, který jsme právě získali,“ varuje Dana Wolfe Naimairk z advokátní skupiny Children´s Action Alliance. Od loňského roku se přitom do programu zapsalo 13 tisíc lidí. Jeho další osud teď bude záležet na tom, jak do něj bude chtít Arizona investovat.

V nejistotě jsou celé Spojené státy. V prvním roce po plánovaném zrušení Obamacare by mohlo přijít o zdravotní pojištění celkem až 18 milionů Američanů. V polovině ledna přišel s tímto odhadem Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Republikáni chtějí zlikvidovat velkou část zdravotnické reformy Baracka Obama, díky kterému byla zavedena takzvaná cenově dostupná péče. Rozpočtový úřad tak na Republikány apeluje, aby situaci nepodcenili a přišli s alternativním systémem. Donald Trump už dříve médiím řekl, že řešení už má připravené.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744