Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život s větrem v zádech. Hurikánům se na Floridě přizpůsobuje všechno, měnily i dopravu

Život s větrem v zádech. Hurikánům se na Floridě přizpůsobuje všechno, měnily i dopravu

Hurikány jsou běžnou součástí života na Floridě. Místní se s nimi v průběhu let naučili žít. Silný vítr doprovázený záplavami dokázal měnit nejen jejich chování ale také ráz krajiny a způsob, jakým si místní staví obydlí. Přesto je pro ně extrémní počasí znovu výzvou – hurikán Irma se blíží, vynutil si masivní evakuaci a hrozí rozsáhlou katastrofou.

Souostroví Florida Keys tvoří asi 1700 různých ostrovů. Jižněji už se na Floridě nepodíváte. Se zbytkem státu ho spojuje asi 180 kilometrů dlouhá silnice číslo 1, neboli také Overseas Highway. Nebylo tomu tak vždy a do dopravní obslužnosti místa výrazně promluvily právě hurikány.

Plány na Overseas Highway měli místní už ve 20. letech minulého století. Do té doby hrála hlavní roli železnice nazvaná Florida East Coast Railway. Ti, kteří upřednostňovali automobil, ale v roce 1921 vymysleli plán na modernější dopravní spojení.

Když o 14 let později, na přelomu srpna a září udeřil tzv. Labour Day hurricane, stala se dostavba náhle prioritou. Dosud třetí nejintenzivnější hurikán v Atlantiku, železnici zničil natolik, že bylo nemožné zaplatit její obnovu. Další více než dva roky se tak obyvatelé Florida Keys přepravovali jen letecky nebo lodí. Silnici tu otevřeli v březnu 1938.

Dům na nohách

Hurikány ale Floridu bičovat nepřestaly a zasahovaly nejen do dopravních staveb. Přizpůsobit se jim musely i domy. Ačkoli stále dost lidí má nestabilní domek v blízkosti silnice, populární jsou vyvýšené domy, které stojí na nohách vysoko nad povrchem země. Ty lépe odolají náporu větru a vody, která by je v případě silného hurikánu mohla vyplavit.

Otázkou je, jak velké škody napáchá hurikán Irma, který má být intenzivnější než ty, na které jsou obyvatelé Floridy zvyklí. Irma se přes Atlantik pohybovala rychlostí atakující 300 kilometrů za hodinu. Obavy z ní má například Miami proslulé svými mrakodrapy.

I jejich stavbu zkušenosti s přírodou ovlivnily. Projektanti je osázeli pevnými skly, která dokážou odolat větru o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu. Čtvrť Downtown Miami se ale stále staví a developeři mají strach i o techniku. „Jeřáby jsou navrženy tak, aby odolaly větru o síle kolem 230 kilometrů za hodinu, ne hurikánu páté kategorie,“ varuje Maurice Pons, zástupce ředitele stavebního odboru města.

Evakuace, Instagram a aligátoři

Úřady na Floridě pamatovaly nejen na bezpečnost obydlí, ale i samotných lidí. Podél silnic najdete značky, které označují evakuační cesty. Značení má usnadnit lidem orientaci v hektických časech, jaké mnozí zažívali právě v tomto týdnu. Podobné značky nejsou jen ne Floridě, ale i v dalších amerických státech, které hurikány trápí.

Informovanost o hurikánu je opravdu velká. Úřady využívají všechny dostupné kanály. O příchodu živlu i místech, kam se před ním ukrýt informují televize, internetové servery, ale rady a tipy se dočtete například i na sociálních sítích. Miami dávalo lidem vědět třeba prostřednictvím populárních Instagram Stories.

Spolu s tím probíhá i organizovaná evakuace do záchytných center. Místní vláda se tak snaží pomoci lidem, kteří se nemohou z ohrožené oblasti dostat svépomocí.

Odchodem hurikánu však trable obyvatel Floridy neskončí. Naopak. Začnou měsíce tvrdých oprav škod, které Irma zřejmě napáchá. V tuhle chvíli si zároveň musíte dávat pozor i na místní faunu. Po hurikánech se na silnice a zahrady dostávají nebezpeční aligátoři nebo krajty. Ty nemají v místním prostředí přirozenou konkurenci a přemnožily se. Každoročně se tu tak pořádají akce na jejich odchyt a úspěšní lovci se mohou dočkat i finanční odměny.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1