Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje, obyvatelé prchají

Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje, obyvatelé prchají

Trosky, mrtvá těla teroristů, kouř a střelba, takový dojem mají z Mosulu zahraniční reportéři. Z iráckého města, které od roku 2014 ovládá samozvaný Islámský stát, denně prchají desítky a stovky obyvatel. Před válkou jich tady žily skoro tři miliony. V roce 2015 tu zůstalo už asi jen 600 tisíc lidí. A i ti neustále odcházejí. „Ztratili jsme všechno. Naše srdce, naši víru, náš majetek. Už sem nepatříme. Chceme už jen mír,“ tvrdí zdrcení zbývající obyvatelé.

Do druhého největšího iráckého města se stále dostanou zahraniční reportéři. Ti ze CNN ale popisují, že fungovat v troskách někdejšího historického města na řece Tigris, je nepředvídatelné. Situace se podle útoků mění z minuty na minutu. Přestože se opakovaně snaží dostat do centra města, kvůli stále trvajícím bojům se jim to ne vždy podaří, občas musí prchat před střelbou.

Ani komplikovaná situace zahraničních novinářů se ale nemůže rovnat zoufalství místních obyvatel. Město obcházejí iráčtí vojáci, kteří legitimují a kontrolují každého, kdo by mohl patřit k IS. Rozlišit dobré od zlých může být těžké. Vojáci se zde spoléhají hlavně na síť informátorů. Místní obyvatelé, které novináři potkávají, mají nezvykle bledou pleť. V posledních měsících totiž strávili dost času ve sklepeních a krytech, kam se ukrývali před zuřící válkou.

„Je to skutečná katastrofa. Ztratili jsme všechno. Nechci se sem vrátit, zabili by nás,“ vypráví 30letý mladík, který je na cestě z města. Reportér CNN mu odvětil, že Alláh bude určitě milostivý a brzo se mu povede zase lépe. „My máme Ježíše. Obracíme se k Ježíši,“ odpověděl mladík, kterého zřejmě po dlouhé válce už jeho původní víra sunnitského muslima opustila.

Islámský stát ovládá Mosul od června roku 2014. Po množství bojů s iráckými vojáky začala 16. října 2016 bitva o Mosul. Během ní armáda osvobodila množství menších vesnic v okolí města. 1. listopadu pak irácké ozbrojené síly vstoupily z východu do Mosulu. Setkaly se s barikádami, střelbou, sebevražednými atentátníky i se živými štíty, na které džihádisté použili místní obyvatele. Část města je nyní stále v rukou islamistů a boje trvají.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1