Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkáza po hurikánu Harvey: Počet obětí se vyšplhal na třicet, přeživší ohrožuje cholera i žloutenka

Zkáza po hurikánu Harvey: Počet obětí se vyšplhal na třicet, přeživší ohrožuje cholera i žloutenka

Záplavy ve čtvrtém největším městě USA sice ještě nedosáhly vrcholu, ale již nyní je jasné, že za sebou zanechají škody za desítky miliard dolarů. Co je však podstatnější, jsou obavy o zdraví obyvatel. Město proměněné v jedno velké jezero totiž může čelit chorobám jako je cholera či žloutenka; přemnožení komárů pak nahrává zvýšenému výskytu nakaz virem Zika a žlutou zimnicí. Počet mrtvých mezitím stoupl nejméně na třicet. S odkazem na místní zdroje z Texasu to napsal The New York Times. Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých. 

„Záplavová voda může obsahovat bakterie, různé viry a houby. A cokoliv z toho může u lidí způsobovat nemoci,“ vysvětluje Robert Glatter, lékař z newyorské nemocnice Lenox Hill Hospital. Obavy odborníků se nyní soustředí především na choleru, vysoce nakažlivou bakterii, která způsobuje silný průjem. Přestože se jedná o nemoc, která je spíše spojována s rozvojovými zeměmi, podle Glattera by její rozšíření v Houstonu nebylo nemožné. „Je určitě možné, že se objeví tento typ infekce, zejména pokud budou dodávky vody kontaminované,“ tvrdí lékař.

Další nemoci, jejichž šíření se odborníci v Houstonu obávají, jsou žloutenka typu A, tyfová horečka a leptospiróza.

Dalším nebezpečím je i možnost přenosu viru Zika či žluté zimnice. Kapsy stojaté vody, které v Houstonu zůstanou po odeznění záplav, totiž budou magnetem pro komáry, kteří zmíněné nemoci přenášejí. Nemoci přenášené komáry přitom často propukají s jakýmsi zpožděním. Krátce po živelné události může být riziko přenosů nemocí paradoxně menší, protože proudící voda často zahubí mnoho líhní komárů.

„Nicméně s tím, jak voda ustupuje, tak zůstanou jen vodní kapsy a lokálně zatopená území, která jsou pro množení komárů vhodná,“ tvrdí Peter Hotez, děkan Národní školy tropické medicíny v Texasu. Komáři prvně jmenovaného rodu přenášejí západonilskou horečku, rod Aedes pak přenáší vir Zikla, horečku dengue nebo žlutou zimnici.

Povodně v Houstonu však odhalily i jiné problémy. Mnozí lidé totiž nyní spílají prezidentu Donaldu Trumpovi za jeho omezování americké environmentální politiky. Jen deset dní předtím, než Harvey udeřil, totiž Trump podepsal exekutivní příkaz, podle kterého nemusejí nové stavby splňovat vysoké protipovodňové normy. „To, co se nyní stane je, že utratíme desítky miliard dolarů na to, abychom znovu vybudovali Houston takový, jaký byl před povodněmi, a poté počkáme na další potopu,“ komentoval situaci vodohospodářský analytik Rob Moore.

Specifický problém v Texasu je i masivní likvidace mokřad a rašelinišť v oblasti. Právě mokřady jsou však účinným prostředkem k zadržování vody v době povodní. Podle vědců úbytek mokřadů znamená, že země v regionu dokáže zadržet o 15 miliard litrů dešťové vody méně. To je sice jen malá část toho, co s sebou přinesl hurikán Harvey, nicméně znamenalo by to alespoň malou úlevu.

Situace se však nejspíše ještě zhorší. Prezident Trump na začátku svého volebního období oznámil, že plánuje zrušit zvláštní ochranu mnoha dalších mokřad tak, aby ustoupila ekonomickému růstu. Tedy alespoň do dalšího hurikánu a následných povodní.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744