Zkáza v dovolenkovém ráji. Mallorku zasáhly výjimečné záplavy, deset lidí při nich přišlo o život | info.cz

Články odjinud

Zkáza v dovolenkovém ráji. Mallorku zasáhly výjimečné záplavy, deset lidí při nich přišlo o život

Záplavy na středomořském ostrově Mallorca, který postihl v úterý prudký a silný déšť, mají už deset obětí. S odvoláním na civilní obranu o tom informoval deník El País. Podle něj se snížil počet pohřešovaných na jedno dítě. Záchranáři stále pátrají po dítěti, jehož matka při povodni zahynula. Podle agentury AP jsou mezi oběťmi dva Britové a jedna Holanďanka, Češi mezi mrtvými ani zraněnými podle českého ministerstva zahraničí nejsou.

Nejhůře zasaženo je asi osmitisícové městečko Sant Llorenç des Cardassar, které leží na východě ostrova. Tam v úterý odpoledne spadlo během několika hodin v některých místech až 230 litrů srážek na metr čtvereční. Podle mluvčího španělského meteorologického ústavu jde v této oblasti o zcela výjimečné srážky. „Pravděpodobnost, že spadne tolik srážek, kolik spadlo v úterý, je v této oblasti zhruba jeden případ na tisíc let,“ řekl mluvčí Rubén del Campo.

Do postižené oblasti odpoledne dorazil i španělský premiér Pedro Sánchez, který slíbil regionu státní pomoc. Poslanci španělského parlamentu i regionálního parlamentu Baleárských ostrovů drželi dnes za oběti bleskových povodní minutu ticha. Předsedkyně regionální vlády Baleár Francina Armengolová vyhlásila třídenní smutek.

Na místě povodní na východě Mallorky pracuje nyní přes 630 vojáků, policistů a hasičů. Už v úterý večer požádala místní regionální vláda o pomoc španělské ministerstvo obrany, které časně ráno poslalo na 80 vojáků z Valencie.

V zasaženém regionu dnes zůstaly zavřené školy, řada silnic byla až do poledne neprůjezdná. Místní úřady požádaly obyvatele, aby z domova raději nevyjížděli.

Španělský meteorologický ústav nechal v platnosti do dnešního večera druhý nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli očekávání dalších srážek.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že podle informací honorárního konzula na Mallorce mezi oběťmi žádní Češi nejsou. Čeští občané by neměli být ani mezi zraněnými.

Mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň ČTK řekl, že letecké spojení z Prahy do Palma de Mallorca není přerušeno, všechny lety dnes odletěly podle platného letového řádu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud