Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zklamání a touha po lepším životě jsou veliké. Každý pátý mladý Arab chce emigrovat

Zklamání a touha po lepším životě jsou veliké. Každý pátý mladý Arab chce emigrovat

S vidinou lepších životních podmínek by chtěl emigrovat jeden z pěti mladých obyvatel arabských zemí Severní Afriky. Začít život od nuly ve zcela jiném státě by přitom chtěli i vysokoškolsky vzdělaní. Ukázal to nedávný průzkum mezi 10 tisíci Araby z Alžírska, Egypta, Libanonu, Maroka a Tuniska, který pro Evropskou komisi zpracovalo Barcelonské centrum pro mezinárodní záležitosti (CIDOB). 

Hnacím motorem, který mladé Araby přivádí k myšlenkám na emigraci, je podle průzkumu „frustrace a sociální vyloučení“. Mladí lidé, kteří viděli naději na změnu v takzvaném arabském jaru, jsou z dnešní situace zklamaní. „Hlavní příčinou, kvůli které chtějí tito mladí lidé odejít, je opět ekonomika: najít slušnou práci a lepší životní standard,“ píše se v souhrnné zprávě vypracované pro Evropskou komisi.

Podle Eleny Sanchez-Montijanové z CIDOB, která měla koordinaci průzkumu v pěti zemích na starost, je pro většinu mladých lidí frustrující, že nejsou schopni se osamostatnit a začít dospělý život. „Vidí, že se nemohou stát rychle soběstačnými – najít práci, opustit dům svých rodičů a oženit se,“ říká Sanchez-Montijanová.

Nízkou životní úroveň uvádí jako nejzávažnější životní problém 28 procent respondentů. 22 procent mladých Arabů vidí jako největší problém ekonomickou situaci, 12 procent nemůže najít práci a 10 procent vidí překážky ve vzdělanosti. V oblasti školství je podle odpovědí mladých Arabů největší problém to, že je vyučování příliš teoretické a neodpovídá situaci na pracovním trhu.

Podle koordinátorky projektu je problém také nezájem mladých o politické dění. „Lhostejnost k politice je znepokojující – téměř 60 procent mladých lidí oprávněných volit tak v posledních volbách neučinila,“ říká Sanchez-Montijanová.

Například z Tuniska, kde v roce 2010 arabské jaro odstartovalo, chce odejít 53 procent mladých lidí. Přispívá k tomu zklamání, které přišlo po sesazení prezidenta Zína Abidína bin Alího a po prvních svobodných volbách v roce 2011. Mladí lidé totiž doufali, že by mohli proniknout do veřejné a politické sféry. „Bohužel to bylo naopak,“ říká Fadhila Najahová, která dohlížela na průzkum v Tunisku s tím, že vysoce postavené pozice jsou stále víc a víc vedeny starými lidmi.

Oproti Tunisku by v Alžírsku chtělo svůj život od základů překopat o polovinu lidí méně. Podle Nacera-Edinna Hammoudy, který vedl průzkum mezi mladými Alžířany, by ze země chtělo emigrovat celkem 25 procent mladých. „Jít na vysokou školu touhu emigrovat výrazně zvyšuje,“ dodává.

Hammoud přesto vidí důvod k optimismu. „Ženy mnohem víc povzbuzují své dcery, aby pokračovaly ve studiu,“ říká s tím, že univerzitního zdělání dosahuje třetina mladých žen, zatímco muži pouze z jedné čtvrtiny.