Zlatý Král Bibi. Izraelci strhli sochu premiéra Netanjahua | info.cz

Články odjinud

Zlatý Král Bibi. Izraelci strhli sochu premiéra Netanjahua

Pozlacená asi čtyři metry vysoká socha se ráno objevila na náměstí v Tel Avivu a byla namířená proti premiérovi a politice vlády. Izraelský umělec Itaj Zalajt uvedl, že chce otestovat hranice svobody projevu v zemi. Jeho výtvor lákal kolemjdoucí a dráždil úřady. Nakonec musel zmizet.

Izraelský umělec Itaj Zalajt sochu nazval Král Bibi, což je Netanjahuova přezdívka z dětství. Spolu se svým dílem testujícím hranice svobody projevu se ale znelíbil úřadům. Ministerstvo kultury dílo označilo za projev nenávisti vůči premiérovi a město Tel Aviv nařídilo autorovi sochu, která stála na vysokém podstavci, odstranit.

Co mimo jiné popudilo umělce?
Ministryně kultury Miri Regevová letos vyhlásila nová pravidla pro financování. Kromě jiného ohlásila, že její úřad zastaví pomoc divadelním a tanečním skupinám, které nevystupují v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Rozhodnutí nezajíždět do osad je u mnoha souborů politický akt a vyjádření nesouhlasu s osadnickou politikou vlády. (Zdroj: ČTK)
Než se tak stalo, socha lákala lidi. Většina se s ní fotila a došlo i na vzrušené debaty. „Prostě jsem zpracoval realitu a umístil ji na místo, které si zaslouží,“ řekl Zalajt v rozhlase. Jedna z kolemjdoucích sochu označila za „strašnou“ a řekla, že podle ní autor chtěl Netanjahua zpodobnit jako diktátora.

Telavivská radnice Zalajtovi nařídila, aby sochu odstranil a odůvodnila to tím, že nemá patřičná povolení. Těsně před vypršením termínu kolemjdoucí sochu shodili na zem, o čemž některé izraelské listy napsaly, že si občané nenechali ujít příležitost Netanjahua svrhnout. Zalajt si pak dílo, na kterém tři měsíce pracoval, odvezl a svůj protest ukončil. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud