Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zločinci roky zneužívali kanadská kasina. Potají v nich vyprali miliony a pokřivili realitní trh

Zločinci roky zneužívali kanadská kasina. Potají v nich vyprali miliony a pokřivili realitní trh

Byl to první velký úlovek nového ministra spravedlnosti kanadské province Britská Kolumbie. David Eby loni prezentoval, jak se úřadům podařilo rozkrýt síť podvodníků, kteří postupovali podle tzv. Vancouverského schématu. Peníze získané z trestné činnosti prali v kasinech. Nyní jsou na světě podrobnosti. Zločinci takto vyprali přes milion kanadských dolarů.

„Jsme celosvětově proslavení, nebo přesněji, proslavili jsme se neslavně praním peněz,“ konstatoval Eby před federálním parlamentním výborem v březnu letošního roku. „Čistý objem a velikost těchto pravidelných transakcí v kasinech je ohromující,“ dodal.

Eby a bývalý policista specializující se na finanční podvody Peter German odhalili, jak celé schéma fungovalo. Celá praxe se pojila s bohatými Číňany. Ti celou věc provedli tak, že si skrze někoho nechali poslat peníze do Vancouveru, případně jiných regionů, a oplátkou převedli peníze ze svých čínských účtů na jiné účty v Číně. „Peníze, které dostali ve Vancouveru, byly výnosy z trestné činnosti. Nevíme přesně jaké, ale máme své názory,“ pravil Eby.

Zločinci se následně ukázali v kasinu, kde jim peníze někdo předal. Za ně nakoupili žetony a začali hrát. Výhry si odnesli jako čisté peníze. „Na konci dne byli schopni odjet s taškou plnou dvacetidolarových bankovek a převést peníze na účty v Číně nebo někam jinam na světě,“ konstatoval Eby s tím, že je problém takovou činnost dokázat. Jediným důkazem je muž s taškou plnou dvacetidolarových bankovek v kasinu.

Úřady se domnívají, že praxe začala v roce 2009 a vrcholu dosáhla před třemi lety. Od té doby objem vypraných peněz klesá. Celkem takto měli zločinci vyprat asi 1,2 milionu kanadských dolarů (zhruba 20,5 milionu korun). Podle Ebyho má podíl viny i předchozí liberální vláda, kterou viní z nedostatečného úsilí nešvar potírat.

Eby se začal praní peněz v kasinech věnovat krátce po loňském nástupu do funkce. Vláda Britské Kolumbie představila opatření k omezení podezřelých transakcí. Požaduje důkaz o legalitě zdroje, z něhož pocházejí peníze, jimiž se v kasinech platí. Povinnost platí pro částky nad 10 tisíc kanadských dolarů (asi 171 tisíc korun). Počet podivných obchodů v kasinech od té doby klesá.

Ebyho úřad v současnosti čeká na druhou zprávu o tzv. Vancouverském schématu. V ní by se měl dozvědět dopady. Podle ministra se praní peněz mohlo odrazit v zesílení opioidové krize nebo v pokřivení vancouverského trhu s nemovitostmi. Domy ve Vancouveru patří k nejméně dostupným na světě. „Máme seznam osob, kteří kráčeli do kasin s hromadou peněz, se stovkami tisíc dolarů, a vyplnili formuláře, kde uvedli zaměstnání, které bylo zapojené do realitního trhu,“ doplnil Eby.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1