Zločinci roky zneužívali kanadská kasina. Potají v nich vyprali miliony a pokřivili realitní trh | info.cz

Články odjinud

Zločinci roky zneužívali kanadská kasina. Potají v nich vyprali miliony a pokřivili realitní trh

Byl to první velký úlovek nového ministra spravedlnosti kanadské province Britská Kolumbie. David Eby loni prezentoval, jak se úřadům podařilo rozkrýt síť podvodníků, kteří postupovali podle tzv. Vancouverského schématu. Peníze získané z trestné činnosti prali v kasinech. Nyní jsou na světě podrobnosti. Zločinci takto vyprali přes milion kanadských dolarů.

„Jsme celosvětově proslavení, nebo přesněji, proslavili jsme se neslavně praním peněz,“ konstatoval Eby před federálním parlamentním výborem v březnu letošního roku. „Čistý objem a velikost těchto pravidelných transakcí v kasinech je ohromující,“ dodal.

Eby a bývalý policista specializující se na finanční podvody Peter German odhalili, jak celé schéma fungovalo. Celá praxe se pojila s bohatými Číňany. Ti celou věc provedli tak, že si skrze někoho nechali poslat peníze do Vancouveru, případně jiných regionů, a oplátkou převedli peníze ze svých čínských účtů na jiné účty v Číně. „Peníze, které dostali ve Vancouveru, byly výnosy z trestné činnosti. Nevíme přesně jaké, ale máme své názory,“ pravil Eby.

Zločinci se následně ukázali v kasinu, kde jim peníze někdo předal. Za ně nakoupili žetony a začali hrát. Výhry si odnesli jako čisté peníze. „Na konci dne byli schopni odjet s taškou plnou dvacetidolarových bankovek a převést peníze na účty v Číně nebo někam jinam na světě,“ konstatoval Eby s tím, že je problém takovou činnost dokázat. Jediným důkazem je muž s taškou plnou dvacetidolarových bankovek v kasinu.

Úřady se domnívají, že praxe začala v roce 2009 a vrcholu dosáhla před třemi lety. Od té doby objem vypraných peněz klesá. Celkem takto měli zločinci vyprat asi 1,2 milionu kanadských dolarů (zhruba 20,5 milionu korun). Podle Ebyho má podíl viny i předchozí liberální vláda, kterou viní z nedostatečného úsilí nešvar potírat.

Eby se začal praní peněz v kasinech věnovat krátce po loňském nástupu do funkce. Vláda Britské Kolumbie představila opatření k omezení podezřelých transakcí. Požaduje důkaz o legalitě zdroje, z něhož pocházejí peníze, jimiž se v kasinech platí. Povinnost platí pro částky nad 10 tisíc kanadských dolarů (asi 171 tisíc korun). Počet podivných obchodů v kasinech od té doby klesá.

Ebyho úřad v současnosti čeká na druhou zprávu o tzv. Vancouverském schématu. V ní by se měl dozvědět dopady. Podle ministra se praní peněz mohlo odrazit v zesílení opioidové krize nebo v pokřivení vancouverského trhu s nemovitostmi. Domy ve Vancouveru patří k nejméně dostupným na světě. „Máme seznam osob, kteří kráčeli do kasin s hromadou peněz, se stovkami tisíc dolarů, a vyplnili formuláře, kde uvedli zaměstnání, které bylo zapojené do realitního trhu,“ doplnil Eby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud