Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zloději a zrádci.“ Rumunskem otřásají statisícové protesty, podívejte se na video INFO.CZ

720p480p360p240p

Rumunský ministr obchodu Florin Jinau rezignoval v reakci na úterní rozhodnutí vlády dekriminalizovat některé korupční trestné činy. Svůj krok označil za otázku osobní etické integrity. Kontroverzní nařízení vlády vyhnalo do ulic rumunských měst statisíce lidí. „Zloději“ a „zrádci“ skandoval dav v Bukurešti, který se dožadoval i demise kabinetu.

Přes 250 000 demonstrantů v ulicích rumunských měst, srážky s policií, pach slzného plynu. Rumunsko zažívá největší protesty od pádu komunismu. Nová  sociálně-demokratická vláda premiéra Sorina Grindeanua je u moci sotva měsíc a přišla s velmi kontroverzním opatřením. Omilostnit vybrané korupční trestné činy, včetně zneužití úřadu, pokud je finanční škoda nižší, než 1 200 000 korun.

To přijde vhod především předsedovi vládní PDS Liviu Dragneovi, který je odsouzen k dvouleté podmínce za defraudaci víc, než půl miliónu korun během volební kampaně. Na svobodu by se dostala i řada vládních úředníků a pracovníků magistrátu odsouzených za braní úplatků. Vláda nařízení, které nemusí schválit parlament, odůvodnila potřebou uvolnit místo v přeplněných věznicích. Demonstranti mají ale jasno. Premiéra obvinili, že se snaží pomoct zkorumpovaným spolustraníkům a žádají jeho rezignaci. 

Korupce běžného dne

Rumunsko se s korupcí potýká dlouhodobě. Braní úplatků bylo ve státní správě běžné. Předchozí vláda pod tlakem EU ustanovila zvláštní prokuraturu, která za poslední tři roky obžalovala ze zneužití postavení 2000 lidí a škodu v souvislosti s jejich korupčním jednáním vypočítala na částku 27 miliard korun. Rozhodnutí vlády kritizovala i Evropská Komise. Její předseda Jean-Claude Juncker premiérovi Grindeanuovi vyslal jasný vzkaz: „Boj s korupcí je v Rumunsku potřeba vylepšit, ne zlikvidovat.“

Rumunského předsedu vlády, ale reakce EU ani dalších evropských politiků nezviklala, zaslal jim vysvětlující dopis. Jeho názor zatím nezměnila ani Vrchní rada soudců a státních zástupců, která proti vládnímu kroku podala ústavní stížnost. Na Ústavní soud se krátce poté obrátil i rumunský prezident Klaus Ioahannis.

Rumunsko se do začátku měsíce potýkalo s vleklou vládní krizí. Po protivládních protestech, které v roce 2015 odstartovala smrt 64 lidí v nočním klubu v Bukurešti, musely být vypsány předčasné volby. Prezident pak odmítl v prosinci jmenovat do funkce navrhovanou muslimskou kandidátku na premiérku Sevil Shhaidehovou. Na současném předsedovi vlády se nakonec vládní koalice shodla začátkem ledna.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744