Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlom v případu, který může rozkrýt mlhu kolem Zemanova rádce Jie Ťien-minga: Z obviněného je klíčový svědek

Zlom v případu, který může rozkrýt mlhu kolem Zemanova rádce Jie Ťien-minga: Z obviněného je klíčový svědek

V korupčním skandálu neziskového křídla čínské společnosti CEFC nastal další zajímavý zlom. Jak informují New York Times, v pátek 14. září stáhli federální žalobci obvinění proti Cheikhu Gadio, bývalému ministru zahraničí Senegalu. Gadio byl zatčen loni v listopadu v New Yorku spolu s Patrickem Ho, místopředsedou a generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC. Oba byli obviněni podle Zákona o korupčním chování v cizině z uplácení vysokých představitelů v OSN a nejméně dvou afrických státech (Čadu a Ugandě). Celý případ je z české perspektivy zajímavý především proto, že by mohl rozkrýt některé nejasnosti kolem vyšetřovaného poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga.

Podle obžaloby existují důkazy, že Gadio zprostředkoval začátkem roku 2015 dohodu, podle níž mělo CEFC vyplatit 2 miliony USD jako dar prezidentovi Čadu „na dobročinné účely“. Ještě předtím podle nich převedl Patrick Ho Gadiovi 400 tisíc dolarů za zprostředkování ropné koncese v Čadu. Vyvstává samozřejmě otázka, proč nyní američtí žalobci tato obvinění stáhli.

V jednostránkovém soudním dokumentu žalobci své rozhodnutí stáhnout žalobu nijak nevysvětlují. Podle NYT „podobná stažení žaloby často doprovází dohody o zastavení stíhání výměnou za svědectví před soudem.“

Právní zástupce Cheikha Gadio již také potvrdil, že jeho klient bude svědčit u soudu s Patrickem Ho: „Dr. Gadio se těší na spolupráci s americkými úřady, než se vrátí do Senegalu, aby nadále sloužil tamnímu lidu.“

Jak se stát poradcem českého prezidenta

Soud s Patrickem Ho se očekává v listopadu. Podle NYT „by mohl tento prominentní případ zahraniční korupce vrhnout světlo na operace společnosti CEFC China Energy, energetického konglomerátu s těsným vazbami na čínskou vládu.“

Obviněnému Patricku Ho byla již třikrát zamítnuta žádost o kauci s poukazem na závažnost případu a tíhu důkazů. Případné svědectví Cheikha Gadio by důkazy proti Hoovi a CEFC dále posílily.

V čele neziskového křídla CEFC, které administrativně vedl Ho, stál jako „předseda“ v ČR dobře známý Jie Ťien-ming, který byl současně předsedou komerční CEFC China Energy. Jie jak známo zmizel počátkem tohoto roku v ČLR a je zřejmě tajně vyšetřován extralegálními orgány KS Číny z blíže neurčených deliktů. Přes své zmizení zůstává Jie nadále poradcem českého prezidenta Zemana.

Nadcházející soud s Patrickem Ho by mohl přinést nové důkazy, jak se Jie Ťien-ming dostával různě po světě do svých četných poradních a jiných „čestných“ funkcí. Podle obžaloby se stal v roce 2015 čestným poradcem tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Kutesy poté, co Patrick Ho poukázal na Kutesův účet půl milionu dolarů. Téhož roku se jak známo Jie Ťien-ming stal také poradcem českého prezidenta.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1