Žluté vesty protestují už i v Izraeli. Hnutí proti rostoucím cenám se z Francie rozšiřuje do světa | info.cz

Články odjinud

Žluté vesty protestují už i v Izraeli. Hnutí proti rostoucím cenám se z Francie rozšiřuje do světa

V Tel Avivu dnes vyšly do ulic stovky lidí ve žlutých vestách k protestu proti zvyšujícím se cenám. Izraelci se inspirovali tak zvaným hnutím žlutých vest, které protestuje ve Francii vždy v sobotu od listopadu proti nízké kupní síle Francouzů.

V Izraeli se k telavivskému protestu připojilo několik set lidí, v Jeruzalémě pouze desítky. Nesli izraelské vlajky a hesla poukazující na drahotu. V Tel Avivu policie deset lidí zatkla za rušení veřejného pořádku.

Izrael je znám vysokými životními náklady a tento týden se jeho občané z médií dověděli, že se chystá další zdražování. Mají se zvednout ceny potravin a budou vyšší místní daně. Důvodem opatření je podle vlády slábnoucí kurz šekelu k dolaru a euru.

Boj proti zvyšování životních nákladů teprve začal. Chceme se inspirovat francouzským příkladem a dosáhnout skutečnou změnu,“ řekl agentuře AFP třiašedesátiletý Azi Nagar, který se hlásí k opozičním labouristům.

Ministr financí Moše Kahlon řekl, že ustavil komisi, která má pomoci najít řešení.

Mnohatisícové sociální protesty se v Izraeli pořádaly už v roce 2011. I tehdy se Izraelci bouřili proti neúnosně vysokým životním nákladům, ale velkého výsledku nedosáhli. Chtěli například vymoci zrušení už odhlasovaného rozpočtu na další rok. Šaj Cohen, který byl jedním z organizátorů tehdejších akcí, nyní řekl deníku Maariv, že „se od roku 2011 nejen nic nezměnilo, ale situace se ještě zhoršila“.

Izraelská ekonomika roste tempem, které může na Západě vyvolat závist. V zemi je nízká nezaměstnanost i inflace, avšak více než 20 procent občanů žije pod prahem chudoby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud