Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlý muž italské politiky Umberto Bossi stráví dva roky ve vězení, zpronevěřil pět milionů

Zlý muž italské politiky Umberto Bossi stráví dva roky ve vězení, zpronevěřil pět milionů

Italská justice dnes odsoudila bývalého vůdce separatistické strany Liga severu (LN) Umberta Bossiho k více než dvěma letům vězení za zpronevěru státních příspěvků do stranické kasy k osobnímu užitku. Trest 18 měsíců dostal i jeho syn Renzo a dva a půl roku pokladník Francesco Belsito

Bossi, který byl kvůli skandálu před pěti lety nucen opustit vedení strany, podle úřadů v letech 2009 až 2011 zpronevěřil 200 000 eur (5,2 milionu korun). Belsito ukradl dokonce půl milionu eur a Renzo Bossi 170 000, z toho 77 000 na nezákonnou koupi vysokoškolského diplomu v Albánii.

Nynější vůdce LN Matteo Salvini vyslovil nad vyústěním případu politování a prohlásil, že Bossi, který si má odsedět dva roky a tři měsíce, patří do „minulé éry“ a že nyní jsou ve straně „noví lidé a projekty“.

Dlouholetý zastánce autonomie bohatších severních oblastí Itálie Bossi si na italské politické scéně vysloužil renomé „zlého muže“. Jeho hnutí trvale usiluje o federalizaci Itálie, aby se „pracovitý“ sever zbavil „líného“ jihu. Požadavek na úplné osamostatnění Padánie ale liga oficiálně opustila už před 15 lety.

Hnutí, které Bossi založil v roce 1991, kromě separatistických požadavků prosazuje také tvrdý postup vůči imigrantům. Bossi dokonce před lety prohlásil, že po lodích s uprchlíky by se mělo po varovných výstřelech rovnou pálit ostrými.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1