Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmatky s katalánskou nezávislostí. Parlament ji deklaroval, „platit“ ale začne s odkladem

Zmatky s katalánskou nezávislostí. Parlament ji deklaroval, „platit“ ale začne s odkladem

Katalánský parlament večer po klíčovém projevu tamního premiéra Puigdemonta schválil deklaraci nezávislosti. Dokument stvrdilo 72 ze 135 zákonodárců. Informovala o tom agentura AP a španělská média. Dokument nezávislost bezprostředně nestanovuje a obsahuje dovětek o odkladu jejího vyhlášení. Rozhodující krok musí udělat regionální vláda.

Krok poslanců na první pohled působí jako obrat o 180 stupňů. Katalánský premiér v ostře sledovaném podvečerním projevu v parlamentu totiž nezávislost navzdory očekávání nevyhlásil. Oznámil, že si region vydobyl právo na vlastní nezávislost a že vztahy s Madridem nefungují, ale zastavil se těsně před pomyslnou cílovou metou.

Puigdemont si poslancům řekl o mandát, aby mohl nezávislost vyhlásit později, zřejmě na příštím řádném zasedání katalánské vlády. Deklarace schválená posléze poslanci mu tento prostor dává a nechává vyhlášení na kabinetu. „Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost,“ píše se přesto v dokumentu s titulem „Deklarace zastupitelů Katalánska“. Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

Katalánský premiér v projevu zmínil, že chce s Madridem ještě vyjednávat, nic ale nenasvědčuje tomu, že by centrální vláda, která se k požadavků na katalánskou nezávislost staví nanejvýš odmítavě, změnila názor a byla ochotná usednout k jednomu stolu.

Samotná těsná podpora deklarace odráží, jak rozpolcené jsou síly v samotném katalánském parlamentu. Na Puigdemonta z jedné strany tlačí centrální vláda s Bruselem za zády, která má v místním parlamentu své věrné. Z druhé strany volají po radikálním kroku krajně separatistické síly.

Levicová CUP si vynutila jednání s premiérem ještě těsně před jeho projevem, který se tak o hodinu zpozdil. „Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla naopak šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".

Pro nezávislost se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo v nestandardním referendu a navzdory hojné intervenci španělské policie podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744