Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změna v JAR: Odchází zábavný partajník a chamtivý populista, nastupuje bývalý odborář a drsný podnikatel

Změna v JAR: Odchází zábavný partajník a chamtivý populista, nastupuje bývalý odborář a drsný podnikatel

Jižní Africe vládl devět dlouhých let a většinu prezidentského času strávil tím, že se obhajoval. Před kamerami, parlamentem, soudem. Byl zapleten zřejmě do stovek korupčních kauz, pronásledovaly ho sexuální skandály, nebál se zpronevěry. Celý život spojil se stranou, Africkým národním kongresem, který ho naposledy už nepodržel. Vládnoucímu Kongresu hrozilo, že se zatížen hamižným prezidentem potopí i sám.

Letos pětasedmdesátiletý Jacob Gedleyihlekisa Zuma byl vždy populární pro organizační talent a komediantství, kterým povzbuzoval i spoluvězně na Robben Islandu, mimo jiných také prvního prezidenta demokratické JAR Nelsona Mandelu. Vždy miloval ženy a má s nimi mnoho dětí. Bavit se vždy uměl, ač nepil alkohol ani nekouřil.

Především ekonomové si ho ale budou pamatovat jako populistu, který nejchudším Jihoafričanům slíbil cokoli, jen aby sám žil v luxusu. Slovy bojoval s chudobou a kapitalismem, ve skutečnosti se opájel bohatstvím a mocí. Jižní Afriku přivedl do ekonomického marasmu, Kongresu nepřátelská jihoafrická média píší dokonce o rozvrácené zemi. Tak zle není. Pravda však je, že svým klientům nepomohl: bílí obyvatelé země stále vydělávají zhruba pětkrát více než černí Jihoafričané.

Se Zumou odchází tradiční levicový kongresový předák. Charismatický chlapík, který umí zpívat, milovat, bojovat a být věrný straně (což očekává i od ní). Do nové, složitějí doby se ale nehodí. Ta ho pokazila. Přesněji, moc ho pokazila. Chlapec z chudých poměrů, který jako dítě pásl dobytek a číst i psát se naučil vlastně sám, nechal bez mrknutí oka přestavět svůj dům za stamiliony korun ze státního.

Nový šéf státu, který by měl vládnout do příštího roku, je ze stejné strany, ale docela jiné nátury. Cyril Ramaphosa je lídrem reformistického kongresového křídla. Je mu zhruba o deset let méně, vystudoval práva a vedl největší i nejvlivnější odbory země. Do boje s apartheidem se také zapojil, proslul však spíše jako vyjednavač pokojného přechodu k demokratickému státu. Když neobstál jako prezidentský kandidát, pustil se do byznysu. Dnes patří k nejbohatším Jihoafričanům (časopis Forbes odhaduje jeho majetek na 675 milionů dolarů) a je proto jasnou volbou černošské střední třídy.

Pikantní je, že jako bývalý odborář požádal policii o tvrdý zásah proti stávkujícím zaměstnancům formy, na jejímž vedení se podílel. V roce 2012 totiž demonstrovali horníci z platinového dolu Marikana za vyšší platy. Protesty provázelo násilí, které nepřežili celkem čtyři strážci dolu, dva z nich policisté. Když pak dorazily pořádkové sbory, spustily ostrou palbu. Řež nepřežilo 34 horníků, 78 bylo zraněno.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1