Změny v Murdochově impériu dopadají na Trumpa. Ztrácí podporu vlivné televize Fox News | info.cz

Články odjinud

Změny v Murdochově impériu dopadají na Trumpa. Ztrácí podporu vlivné televize Fox News

ANALÝZA | Více než dva roky svého prezidentského mandátu měl Donald Trump oporu v televizi Fox News. Její moderátoři věrně drželi linii Bílého domu a hájili prezidenta i v těch nejtřaskavějších kauzách. Strategické spojenectví mezi Trumpem a Fox News ale oslabilo. Za vším stojí syn mediálního magnáta Ruperta Murdocha, jenž nyní spravuje firmu, která stanici řídí.

Zatímco pravidelné týdenní hovory mezi Donaldem Trumpem a Rupertem Murdochem, dvěma politickými spojenci, byly v Bílém domě koloritem, s Murdochovým synem prezident nemluví. Nikdy mu podle dostupných informací nevolal. A přístup zřejmě nezmění ani poté, co se Lachlan Murdoch stal šéfem tento týden založené Fox Corporation, firmy, jejíž nejvýkonnější divize – stanice Fox News – v uplynulých letech ovlivňovala miliony Američanů v prezidentův prospěch.

Fox byl na Trumpově straně v nejožehavějších kauzách. Strefoval se do práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera zkoumajícího údajné ruské ovlivňování prezidentských voleb a napojení na prezidentův tým, hájil konzervativního soudce Bretta Kavanaugha, jehož Trump nominoval do Nejvyššího soudu. Prezidenta a republikány podporoval i v otázkách migrace nebo v kampani před loňskými kongresovými volbami.

Fox News je přitom pokladem amerických konzervativců. Dlouhodobě je nejsledovanější kabelovou televizní stanicí v USA. Průměrně ji v loňském roce sledovaly 2,4 milionu lidí. Pro srovnání: na druhém místě byl sportovní kanál ESPN s 1,9 miliony sledujícími, liberální MSNBC dosáhla na 1,8 milionu lidí.

Rupert Murdoch si za svoji vstřícnost užíval nadstandardního přístupu k šéfovi Bílého domu. List Washington Post na základě výpovědí několika zdrojů tvrdí, že jejich hovory probíhaly i častěji než jen jednou týdně. S příchodem jeho syna do vedení Foxu se ale toto změnilo. Lachlan nerad mluví s politiky a od Trumpa si drží odstup.

Znechucený Trumpem

Rupert a Lachlan se na mnohých věcech shodnou. „Dívá se na mediální byznys podobně,“ cituje Washington Post Lachlanova přítele Chrise Silbermanna. Otce a syna pojí také příklon ke konzervatismu.

Lachlan Murdoch, 47letý byznysmen, byl už jako dvacátník hlavním kandidátem na převzetí impéria svého otce. Doma v Austrálii mu sice některé obchody nevyšly podle představ, v roce 2011 však znovu získal důvěru, když se stylizoval do role muže, který dokáže utlumit vášně, jež přinesl skandál Murdochových bulvárních médií. Šlo o kauzu s odposlechy, po níž musel po 168 letech skončit například známý týdeník News of the World.

Lachlan na rozdíl od svého levicověji naladěného bratra Jamese v minulosti vysílání Foxu hájil. „Naši největší kritici Fox News nesledují,“ tvrdil. Zároveň je ale bytostně přesvědčený, že by kanál neměl inklinovat a stávat se závislým na jednom politikovi, v tomto případě prezidentu Trumpovi. Magazín Vanity Fair jej dokonce označil za libertariána, jenž je Trumpem znechucený.

Lachlanův záměr učinit Fox News nezávislejší na Bílém domu a nebrat na Trumpa velké ohledy může ilustrovat jeden drobný krok. Do představenstva přivedl bývalého šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Ryan je bezpochyby přesvědčeným konzervativcem, zároveň byl ale kritický k Trumpově administrativě.

Hvězdy stanice v problémech

Fox v poslední době skutečně přikročil k některým dříve nevídaným krokům. Stanice například stáhla z obrazovky moderátorku Jeanine Pirrovou, jež patří k hvězdám Fox News a v jejím pořadu opakovaně vystoupil i prezident. Pirrová si musela dát pauzu po protimuslimských vyjádřeních o kongresmance Ilhan Omarové. „Vraťte Jeanine Pirrovou zpět,“ podpořil ji na Twitteru Trump.

Nespokojená je i další hlavní tvář stanice. Moderátor Sean Hannity, jehož show sledují každý všední večer více než tři miliony Američanů, chce údajně z televize odejít, až mu v roce 2021 vyprší smlouva

Není tajemstvím, že Hannity je už delší dobu naštvaný na Murdochovu rodinu kvůli propuštění bývalého výkonného ředitele Fox News Rogera Ailese. Vlivná konzervativní postava řídila televizi od jejího vzniku až do roku 2016. Poté, co se na Ailese provalil skandál se sexuálním obtěžováním, ztratil podporu Ruperta Murdocha a musel odejít.

Zásadní otázkou celého příběhu je, kdo bude mít z případného rozkmotření mezi prezidentem a vedením Fox News větší užitek. Fox sice může působit důvěryhodněji, jenže zároveň riskuje ztrátu diváků. Podle aktuálního průzkumu společnosti Global Strategy Group si 8 z 10 republikánských voličů sledujících Fox News myslí, že Donald Trump je nejúspěšnějším prezidentem v americké historii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud