Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilňování, bití, otroctví. Libye se pro africké migranty stala peklem

Znásilňování, bití, otroctví. Libye se pro africké migranty stala peklem

Stovky subsaharských Afričanů migrujících do Evropy uvíznou v Libyi, kde je pak na tamních trzích prodávají jako otroky. Cesta za lepším životem se jim tak záhy promění v peklo. Zatímco svět je z této skutečnosti pobouřen, oni sami předem nevědí o nebezpečích, kterým musejí následně čelit. Informoval o tom list The Independent. 

Svět doslova šokovalo vyšetřování televize CNN. Ta informovala o nezákonném obchodování s otroky, k němuž dochází v postkaddáfíjovské Libyi. Odhaduje se, že stovky subsaharských Afričanů, kteří cestují do Libye v naději, že se dostanou lodí přes Středozemní moře do Evropy, kde je bude čekat lepší život, jsou každý týden prodáváni pašeráky. Do otroctví na práci, nebo sexuálního otroctví. Někteří jsou také zadrženi, aby za ně jejich rodiny zaplatily výkupné. Informoval o tom portál The Independent.

V Paříži i dalších velkých městech, kde žijí migranti, začaly velké protesty a libyjská vláda již slíbila vyšetřování. „Nyní je jasné, že otroctví je v Libyi realitou, která je velmi pobuřující. Obchodování s otroky připomíná jednu z nejtemnějších kapitol v lidské historii, kdy miliony Afričanů byly vykořisťovány, zotročovány, staly se obětmi kšeftování a byly vydražovány nejvyššímu uchazeči,“ píše se v prohlášení skupiny expertů OSN pro lidská práva.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přitom už v dubnu letošního roku zveřejnila zprávu, ve které varuje, že subsaharští Afričané, kteří cestovali na sever do Libye, byli běžně vystaveni zadržování v hrozných podmínkách, byli znásilňováni, mláceni a prodáváni do otroctví.

„Tragédie migrantů, kteří se snaží dostat se do Evropy, je dobře zdokumentována a je to příběh, o kterém libyjské úřady chtějí být informovány,“ řekl fotograf Narciso Contreras. Ten byl jedním z prvních cizinců, kteří zachytili rozsah dnešního libyjského obchodu s otroky. „Byznys s lidmi je do značné míry nezdokumentován,“ dodal. 

Několik aktivistů v Libyi, se kterými novináři z portálu The Independent hovořili, uvedlo, že otroctví, výkupné a zadržování afrických přistěhovalců nejsou žádnou novinkou. Přesto stále více lidí každý den přijíždí do Libye s odhodláním věřit, že na ně jinde čeká lepší život. „V Libyi jsem nikdy nespatřil Afričana, který by věděl, co se s ním může během cesty stát,“ řekl pro The Independent novinář Mohamed Lagha. „Ale setkal jsem se s mnoha migranty, kteří mi řekli, že zaplatili hodně peněz, aby se dostali ven z věznic nebo zadržovacích středisek a že milice je donutila pracovat zdarma.“

Obchod s lidmi se na začátku tohoto roku ještě zrychlil, protože italská vláda začala platit libyjské militantní skupiny a pašeráky, aby zastavili proud migrantů přes moře. Nyní se dostává do jižní Itálie nižší počet lidí, protože mnoho jich zůstává v zadržení v libyjských střediscích a táborech.

Nejméně 2 550 uprchlíků zemřelo od začátku roku do 13. září 2017. Ve stejném období v roce 2016 to bylo 3 262 uprchlíků, uvedla IOM. Toto číslo sice představuje pokles o 22 %, ale protože o 57 % méně lidí ve skutečnosti proudí do Evropy, znamená to, že míra umírání lidí je mnohem vyšší. Z každých 50 lidí, kteří se skutečně dostanou na italské břehy, zemře jeden člověk. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744