Články odjinud

Znásilňování, bití, otroctví. Libye se pro africké migranty stala peklem

Znásilňování, bití, otroctví. Libye se pro africké migranty stala peklem

Stovky subsaharských Afričanů migrujících do Evropy uvíznou v Libyi, kde je pak na tamních trzích prodávají jako otroky. Cesta za lepším životem se jim tak záhy promění v peklo. Zatímco svět je z této skutečnosti pobouřen, oni sami předem nevědí o nebezpečích, kterým musejí následně čelit. Informoval o tom list The Independent. 

Svět doslova šokovalo vyšetřování televize CNN. Ta informovala o nezákonném obchodování s otroky, k němuž dochází v postkaddáfíjovské Libyi. Odhaduje se, že stovky subsaharských Afričanů, kteří cestují do Libye v naději, že se dostanou lodí přes Středozemní moře do Evropy, kde je bude čekat lepší život, jsou každý týden prodáváni pašeráky. Do otroctví na práci, nebo sexuálního otroctví. Někteří jsou také zadrženi, aby za ně jejich rodiny zaplatily výkupné. Informoval o tom portál The Independent.

V Paříži i dalších velkých městech, kde žijí migranti, začaly velké protesty a libyjská vláda již slíbila vyšetřování. „Nyní je jasné, že otroctví je v Libyi realitou, která je velmi pobuřující. Obchodování s otroky připomíná jednu z nejtemnějších kapitol v lidské historii, kdy miliony Afričanů byly vykořisťovány, zotročovány, staly se obětmi kšeftování a byly vydražovány nejvyššímu uchazeči,“ píše se v prohlášení skupiny expertů OSN pro lidská práva.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přitom už v dubnu letošního roku zveřejnila zprávu, ve které varuje, že subsaharští Afričané, kteří cestovali na sever do Libye, byli běžně vystaveni zadržování v hrozných podmínkách, byli znásilňováni, mláceni a prodáváni do otroctví.

„Tragédie migrantů, kteří se snaží dostat se do Evropy, je dobře zdokumentována a je to příběh, o kterém libyjské úřady chtějí být informovány,“ řekl fotograf Narciso Contreras. Ten byl jedním z prvních cizinců, kteří zachytili rozsah dnešního libyjského obchodu s otroky. „Byznys s lidmi je do značné míry nezdokumentován,“ dodal. 

Několik aktivistů v Libyi, se kterými novináři z portálu The Independent hovořili, uvedlo, že otroctví, výkupné a zadržování afrických přistěhovalců nejsou žádnou novinkou. Přesto stále více lidí každý den přijíždí do Libye s odhodláním věřit, že na ně jinde čeká lepší život. „V Libyi jsem nikdy nespatřil Afričana, který by věděl, co se s ním může během cesty stát,“ řekl pro The Independent novinář Mohamed Lagha. „Ale setkal jsem se s mnoha migranty, kteří mi řekli, že zaplatili hodně peněz, aby se dostali ven z věznic nebo zadržovacích středisek a že milice je donutila pracovat zdarma.“

Obchod s lidmi se na začátku tohoto roku ještě zrychlil, protože italská vláda začala platit libyjské militantní skupiny a pašeráky, aby zastavili proud migrantů přes moře. Nyní se dostává do jižní Itálie nižší počet lidí, protože mnoho jich zůstává v zadržení v libyjských střediscích a táborech.

Nejméně 2 550 uprchlíků zemřelo od začátku roku do 13. září 2017. Ve stejném období v roce 2016 to bylo 3 262 uprchlíků, uvedla IOM. Toto číslo sice představuje pokles o 22 %, ale protože o 57 % méně lidí ve skutečnosti proudí do Evropy, znamená to, že míra umírání lidí je mnohem vyšší. Z každých 50 lidí, kteří se skutečně dostanou na italské břehy, zemře jeden člověk. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud