Zneužívání dětí zahýbalo Vatikánem. Papež přijal rezignaci dalších dvou biskupů z Chile | info.cz

Články odjinud

Zneužívání dětí zahýbalo Vatikánem. Papež přijal rezignaci dalších dvou biskupů z Chile

Papež František dnes přijal rezignaci dalších dvou z více než třicítky chilských biskupů, kteří minulý měsíc dali své funkce k dispozici kvůli zneužívání mladistvých chilskými kněžími koncem minulého století a krytí těchto činů představiteli chilské katolické církve. František dosud přijal celkem pět rezignací.

Jedním ze tří biskupů, jejichž rezignace papež přijal 11. června jako první, je Juan Barros. Ten je jednou z klíčových postav skandálu. Byl totiž dlouholetým blízkým spolupracovníkem kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost. Karadima (87) ale trestně odsouzen nebyl, protože skutky byly tehdy už promlčené. Podle svědectví zneužívaných Barros o činech Karadimy věděl a kryl je.

Minulý měsíc papež František svolal do Vatikánu všechny chilské biskupy, které obvinil, že nedostatečně chránili děti před pedofilními kněžími. Podle papeže chilská církevní hierarchie při řešení případů zneužívání udělala "vážné chyby" a nese kolektivní vinu za to, že katolická církev kvůli skandálu ztratila na důvěryhodnosti. Všichni chilští biskupové posléze v bezprecedentním kroku nabídli rezignaci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud